BMW iX5 vs Xpeng G9
BMW iX5 leder 7–4
Största skillnaderna: AC-laddning — BMW iX5 22 kW, Xpeng G9 11 kW · Laddning 10–80% — BMW iX5 23 min, Xpeng G9 12 min · Effekt — BMW iX5 578 hk, Xpeng G9 351 hk.
BMW iX5
BMW iX5 är en eldriven SUV i segment E med fyrhjulsdrift (AWD): 578 hästkrafter, upp till 845 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 460 kW.
Xpeng G9
En elektrisk SUV i segmentet E som erbjuder tre olika drivlinor, varav den kraftigaste accelererar från 0 till 100 km/h på 4,2 sekunder.
Profil mot marknaden: BMW iX5 vs Xpeng G9
BMW iX5 eller Xpeng G9 — vem vinner var
BMW iX5 leder 7–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX5 +260 km
- Batteri kWhBMW iX5 +48,8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmXpeng G9 −1,5 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX5 +227 hk
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX5 −1,8 s
- Toppfart km/hBMW iX5 +10 km/h
- DC-laddning kWBMW iX5 +15 kW
- AC-laddning kWBMW iX5 +11 kW
- Laddning ↓ minXpeng G9 −11 min
- Vikt ↓ kgXpeng G9 −535 kg
- Bagageutrymme lXpeng G9 +5 l
Tekniska data: BMW iX5 vs Xpeng G9
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW iX560 xDrive | Xpeng G9RWD Long Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 845 km | 585 km | BMW +260 km |
| Batteri | 141 kWh | 92,2 kWh | BMW +48,8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 20,1 kWh/100 km | 18,6 kWh/100 km | Xpeng −1,5 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 460 kW | 445 kW | BMW +15 kW |
| AC-laddning | 22 kW | 11 kW | BMW +11 kW |
| Laddning 10–80% ↓ | 23 min | 12 min | Xpeng −11 min |
| Räckvidd per laddminut | 25,7 km/min | 34,1 km/min | Xpeng +8,4 km/min |
| Spänning | 800 V | 800 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 578 hk | 351 hk | BMW +227 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 6,4 s | BMW −1,8 s |
| Toppfart | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Drivning | AWD | RWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2825 kg | 2290 kg | Xpeng −535 kg |
| Bagageutrymme | 655 l | 660 l | Xpeng +5 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Xpeng |
| Längd | 4994 mm | 4891 mm | BMW +103 mm |
| Bredd | 2000 mm | 1937 mm | BMW +63 mm |
| Höjd | 1748 mm | 1680 mm | BMW +68 mm |
| Hjulbas | 3035 mm | 2998 mm | BMW +37 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW iX5
Xpeng G9
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW iX5 eller Xpeng G9?
BMW iX5 går längre: 845 km WLTP mot 585 km för Xpeng G9. Det är en skillnad på 260 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX5 och Xpeng G9?
BMW iX5 har AWD och 578 hk. Xpeng G9 har RWD och 351 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Xpeng G9 — dess 92,2 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BMW iX5, med 141 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — BMW iX5 eller Xpeng G9?
BMW iX5 är starkare: 578 hk mot 351 hk för Xpeng G9. Skillnaden är 227 hk.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.






