BMW iX1 vs BMW iX2

BMW iX1 leder 2–1

Största skillnaderna: Förbrukning — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, BMW iX2 14,2 kWh/100 km · Bagageutrymme — BMW iX1 490 l, BMW iX2 525 l.

BMW iX1

BMW iX1 är en SUV i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 516 km och xDrive30 med 306 hk.

BMW iX2

BMW iX2 är en crossover i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 512 km och xDrive30 med 306 hk.

Profil mot marknaden: BMW iX1 vs BMW iX2

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX1 eller BMW iX2 — vem vinner var

BMW iX1 leder 2–1

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX1 +4 km
    BMW iX1
    516
    BMW iX2
    512
  • Batteri kWhIngen skillnad
    BMW iX1
    65,2
    BMW iX2
    65,2
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −1,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    BMW iX2
    14,2
  • Effekt hkIngen skillnad
    BMW iX1
    204
    BMW iX2
    204
  • 0–100 km/h ↓ sIngen skillnad
    BMW iX1
    8,6
    BMW iX2
    8,6
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    BMW iX1
    170
    BMW iX2
    170
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX1
    130
    BMW iX2
    130
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX1
    11
    BMW iX2
    11
  • Laddning ↓ minIngen skillnad
    BMW iX1
    29
    BMW iX2
    29
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    BMW iX1
    —
    BMW iX2
    1885
  • Bagageutrymme lBMW iX2 +35 l
    BMW iX1
    490
    BMW iX2
    525

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX1 vs BMW iX2

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX1 vs BMW iX2
Nyckelparametrar BMW iX1
eDrive20 · årsmodell 2026
BMW iX2
eDrive20
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd516 km512 kmBMW +4 km
Batteri65,2 kWh65,2 kWhIngen skillnad
Förbrukning ↓12,6 kWh/100 km14,2 kWh/100 kmBMW −1,6 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning130 kW130 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓29 min29 minIngen skillnad
Räckvidd per laddminut12,5 km/min12,4 km/minBMW +0,1 km/min
Spänning—400 V—
Prestanda och drivlina
Effekt204 hk204 hkIngen skillnad
0–100 km/h ↓8,6 s8,6 sIngen skillnad
Toppfart170 km/h170 km/hIngen skillnad
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—1885 kg—
Bagageutrymme490 l525 lBMW +35 l
Längd—4554 mm—
Bredd—1845 mm—
Höjd—1560 mm—
Hjulbas—2692 mm—

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX1

Kostnad per 100 km3,78
Per månad47
Per år567

BMW iX2

Kostnad per 100 km4,26
Per månad53
Per år639

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX1

BMW iX2

Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken laddar snabbast?

BMW iX1 accepterar upp till 130 kW DC, BMW iX2 upp till 130 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 29 och 29 min.

Vilken är billigast att köra?

BMW iX1 förbrukar mindre el: 12,6 kWh/100 km mot 14,2 kWh/100 km i BMW iX2. Över 15000 km per år är det en skillnad på 240 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.