BMW iX2 vs SERES 3
BMW iX2 leder 7–1
Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — BMW iX2 512 km, SERES 3 300 km · Bagageutrymme — BMW iX2 525 l, SERES 3 318 l · Effekt — BMW iX2 204 hk, SERES 3 160 hk.
BMW iX2
BMW iX2 är en crossover i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 512 km och xDrive30 med 306 hk.
SERES 3
En elbil av typen SUV, i segmentet C, med framhjulsdrift och ett batteri med en kapacitet på 54 kWh.
Profil mot marknaden: BMW iX2 vs SERES 3
BMW iX2 eller SERES 3 — vem vinner var
BMW iX2 leder 7–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX2 +212 km
- Batteri kWhBMW iX2 +11,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX2 −3,4 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX2 +44 hk
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX2 −0,3 s
- Toppfart km/hBMW iX2 +15 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSERES 3 −120 kg
- Bagageutrymme lBMW iX2 +207 l
Tekniska data: BMW iX2 vs SERES 3
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW iX2eDrive20 | SERES 3Standard | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 512 km | 300 km | BMW +212 km |
| Batteri | 65,2 kWh | 54 kWh | BMW +11,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 14,2 kWh/100 km | 17,6 kWh/100 km | BMW −3,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 130 kW | — | — |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 29 min | — | — |
| Räckvidd per laddminut | 12,4 km/min | — | — |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 204 hk | 160 hk | BMW +44 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 8,9 s | BMW −0,3 s |
| Toppfart | 170 km/h | 155 km/h | BMW +15 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1885 kg | 1765 kg | SERES −120 kg |
| Bagageutrymme | 525 l | 318 l | BMW +207 l |
| Längd | 4554 mm | 4415 mm | BMW +139 mm |
| Bredd | 1845 mm | 1850 mm | SERES +5 mm |
| Höjd | 1560 mm | 1650 mm | SERES +90 mm |
| Hjulbas | 2692 mm | — | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW iX2
SERES 3
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW iX2 eller SERES 3?
BMW iX2 går längre: 512 km WLTP mot 300 km för SERES 3. Det är en skillnad på 212 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
BMW iX2 rymmer mer: 525 l mot 318 l i SERES 3. Skillnaden är 207 l.
Vilken är billigast att köra?
BMW iX2 förbrukar mindre el: 14,2 kWh/100 km mot 17,6 kWh/100 km i SERES 3. Över 15000 km per år är det en skillnad på 510 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.






