BMW iX1 vs Kia Niro EV

BMW iX1 leder 7–1

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX1 130 kW, Kia Niro EV 80 kW · Laddning 10–80% — BMW iX1 29 min, Kia Niro EV 43 min · Förbrukning — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, Kia Niro EV 16,2 kWh/100 km.

BMW iX1

BMW iX1 är en SUV i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 516 km och xDrive30 med 306 hk.

Kia Niro EV

Kia Niro EV är en eldriven crossover i segment C, som har framhjulsdrift och en räckvidd på upp till 460 kilometer enligt WLTP-standarden.

Profil mot marknaden: BMW iX1 vs Kia Niro EV

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX1 eller Kia Niro EV — vem vinner var

BMW iX1 leder 7–1

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX1 +56 km
    BMW iX1
    516
    Kia Niro EV
    460
  • Batteri kWhBMW iX1 +0,4 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Kia Niro EV
    64,8
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Kia Niro EV
    16,2
  • Effekt hkIngen skillnad
    BMW iX1
    204
    Kia Niro EV
    204
  • 0–100 km/h ↓ sKia Niro EV −0,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Kia Niro EV
    7,8
  • Toppfart km/hBMW iX1 +3 km/h
    BMW iX1
    170
    Kia Niro EV
    167
  • DC-laddning kWBMW iX1 +50 kW
    BMW iX1
    130
    Kia Niro EV
    80
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX1
    11
    Kia Niro EV
    11
  • Laddning ↓ minBMW iX1 −14 min
    BMW iX1
    29
    Kia Niro EV
    43
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    BMW iX1
    —
    Kia Niro EV
    1610
  • Bagageutrymme lBMW iX1 +15 l
    BMW iX1
    490
    Kia Niro EV
    475

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX1 vs Kia Niro EV

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX1 vs Kia Niro EV
Nyckelparametrar BMW iX1
eDrive20 · årsmodell 2026
Kia Niro EV
64.8 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd516 km460 kmBMW +56 km
Batteri65,2 kWh64,8 kWhBMW +0,4 kWh
Förbrukning ↓12,6 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmBMW −3,6 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning130 kW80 kWBMW +50 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓29 min43 minBMW −14 min
Räckvidd per laddminut12,5 km/min7,5 km/minBMW +5 km/min
Spänning—400 V—
Prestanda och drivlina
Effekt204 hk204 hkIngen skillnad
0–100 km/h ↓8,6 s7,8 sKia −0,8 s
Toppfart170 km/h167 km/hBMW +3 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—1610 kg—
Bagageutrymme490 l475 lBMW +15 l
V2L (extern strömförsörjning)NejJabara Kia
Längd—4420 mm—
Bredd—1825 mm—
Höjd—1570 mm—
Hjulbas—2720 mm—

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX1

Kostnad per 100 km3,78
Per månad47
Per år567

Kia Niro EV

Kostnad per 100 km4,86
Per månad61
Per år729

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX1

Kia Niro EV

Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX1 eller Kia Niro EV?

BMW iX1 går längre: 516 km WLTP mot 460 km för Kia Niro EV. Det är en skillnad på 56 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Kia Niro EV — dess 64,8 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BMW iX1, med 65,2 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX1 accepterar upp till 130 kW DC, Kia Niro EV upp till 80 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 29 och 43 min.

Vilken är billigast att köra?

BMW iX1 förbrukar mindre el: 12,6 kWh/100 km mot 16,2 kWh/100 km i Kia Niro EV. Över 15000 km per år är det en skillnad på 540 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.