BMW iX1 vs SERES 3
BMW iX1 leder 7–0
Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — BMW iX1 516 km, SERES 3 300 km · Bagageutrymme — BMW iX1 490 l, SERES 3 318 l · Förbrukning — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, SERES 3 17,6 kWh/100 km.
BMW iX1
BMW iX1 är en SUV i C-segmentet i två varianter: eDrive20 med en WLTP-räckvidd på 516 km och xDrive30 med 306 hk.
SERES 3
En elbil av typen SUV, i segmentet C, med framhjulsdrift och ett batteri med en kapacitet på 54 kWh.
Profil mot marknaden: BMW iX1 vs SERES 3
BMW iX1 eller SERES 3 — vem vinner var
BMW iX1 leder 7–0
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX1 +216 km
- Batteri kWhBMW iX1 +11,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −5 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX1 +44 hk
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX1 −0,3 s
- Toppfart km/hBMW iX1 +15 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lBMW iX1 +172 l
Tekniska data: BMW iX1 vs SERES 3
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW iX1eDrive20 · årsmodell 2026 | SERES 3Standard | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 516 km | 300 km | BMW +216 km |
| Batteri | 65,2 kWh | 54 kWh | BMW +11,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 12,6 kWh/100 km | 17,6 kWh/100 km | BMW −5 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 130 kW | — | — |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 29 min | — | — |
| Räckvidd per laddminut | 12,5 km/min | — | — |
| Spänning | — | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 204 hk | 160 hk | BMW +44 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 8,9 s | BMW −0,3 s |
| Toppfart | 170 km/h | 155 km/h | BMW +15 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 1765 kg | — |
| Bagageutrymme | 490 l | 318 l | BMW +172 l |
| Längd | — | 4415 mm | — |
| Bredd | — | 1850 mm | — |
| Höjd | — | 1650 mm | — |
| Hjulbas | — | — | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW iX1
SERES 3
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW iX1 eller SERES 3?
BMW iX1 går längre: 516 km WLTP mot 300 km för SERES 3. Det är en skillnad på 216 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
BMW iX1 rymmer mer: 490 l mot 318 l i SERES 3. Skillnaden är 172 l.
Vilken är billigast att köra?
BMW iX1 förbrukar mindre el: 12,6 kWh/100 km mot 17,6 kWh/100 km i SERES 3. Över 15000 km per år är det en skillnad på 750 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.







