Lancia Gamma vs Xpeng L03
Xpeng L03 leder 6–4
Största skillnaderna: AC-laddning — Lancia Gamma 7 kW, Xpeng L03 11 kW · Bagageutrymme — Lancia Gamma 560 l, Xpeng L03 367 l · DC-laddning — Lancia Gamma 160 kW, Xpeng L03 236 kW.
Lancia Gamma
Lancia Gamma är en eldriven crossover av segment C, och den finns i tre versioner: räckvidd enligt WLTP från 543 till 741 km, effekt från 230 till 350 hästkrafter, samt snabbladdning (DC) med 160 kW.
Xpeng L03
Xpeng L03 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 440 till 520 km, effekt från 222 till 431 hk.
Profil mot marknaden: Lancia Gamma vs Xpeng L03
Lancia GammaLong Range
Xpeng L03Long Range RWD
Lancia Gamma eller Xpeng L03 — vem vinner var
Xpeng L03 leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmLancia Gamma +221 km
- Batteri kWhLancia Gamma +26 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmXpeng L03 −0,2 kWh/100 km
- Effekt hkXpeng L03 +4 hk
- 0–100 km/h ↓ sXpeng L03 −1,2 s
- Toppfart km/hLancia Gamma +10 km/h
- DC-laddning kWXpeng L03 +76 kW
- AC-laddning kWXpeng L03 +4 kW
- Vikt ↓ kgXpeng L03 −195 kg
- Bagageutrymme lLancia Gamma +193 l
Tekniska data: Lancia Gamma vs Xpeng L03
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Lancia GammaLong Range | Xpeng L03Long Range RWD | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 741 km | 520 km | Lancia +221 km |
| Batteri | 97,2 kWh | 71,2 kWh | Lancia +26 kWh |
| Förbrukning ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Xpeng −0,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 160 kW | 236 kW | Xpeng +76 kW |
| AC-laddning | 7 kW | 11 kW | Xpeng +4 kW |
| Laddning ⚠ | 27 min 20–80% | 20 min 10–80% | 7 min |
| Räckvidd per laddminut | 16,5 km/min | 18,2 km/min | Xpeng +1,7 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 245 hk | 249 hk | Xpeng +4 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 6,6 s | Xpeng −1,2 s |
| Toppfart | 190 km/h | 180 km/h | Lancia +10 km/h |
| Drivning | FWD | RWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2135 kg | 1940 kg | Xpeng −195 kg |
| Bagageutrymme | 560 l | 367 l | Lancia +193 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4672 mm | 4650 mm | Lancia +22 mm |
| Bredd | 1898 mm | 1920 mm | Xpeng +22 mm |
| Höjd | 1664 mm | 1600 mm | Lancia +64 mm |
| Hjulbas | 2791 mm | 2850 mm | Xpeng +59 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Lancia Gamma
Xpeng L03
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Lancia Gamma
Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Lancia Gamma eller Xpeng L03?
Lancia Gamma går längre: 741 km WLTP mot 520 km för Xpeng L03. Det är en skillnad på 221 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Lancia Gamma och Xpeng L03?
Lancia Gamma har FWD och 245 hk. Xpeng L03 har RWD och 249 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Lancia Gamma rymmer mer: 560 l mot 367 l i Xpeng L03. Skillnaden är 193 l.
Vilken laddar snabbast?
Lancia Gamma accepterar upp till 160 kW DC, Xpeng L03 upp till 236 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




