Lancia Gamma vs SERES 3
Lancia Gamma leder 7–2
Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — Lancia Gamma 741 km, SERES 3 300 km · Batteri — Lancia Gamma 97,2 kWh, SERES 3 54 kWh · Bagageutrymme — Lancia Gamma 560 l, SERES 3 318 l.
Lancia Gamma
Lancia Gamma är en eldriven crossover av segment C, och den finns i tre versioner: räckvidd enligt WLTP från 543 till 741 km, effekt från 230 till 350 hästkrafter, samt snabbladdning (DC) med 160 kW.
SERES 3
En elbil av typen SUV, i segmentet C, med framhjulsdrift och ett batteri med en kapacitet på 54 kWh.
Profil mot marknaden: Lancia Gamma vs SERES 3
Lancia GammaLong Range
SERES 3Standard
Lancia Gamma eller SERES 3 — vem vinner var
Lancia Gamma leder 7–2
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmLancia Gamma +441 km
- Batteri kWhLancia Gamma +43,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,4 kWh/100 km
- Effekt hkLancia Gamma +85 hk
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −1,1 s
- Toppfart km/hLancia Gamma +35 km/h
- DC-laddning kWSaknar data
- AC-laddning kWSERES 3 +4 kW
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSERES 3 −370 kg
- Bagageutrymme lLancia Gamma +242 l
Tekniska data: Lancia Gamma vs SERES 3
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Lancia GammaLong Range | SERES 3Standard | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 741 km | 300 km | Lancia +441 km |
| Batteri | 97,2 kWh | 54 kWh | Lancia +43,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 16,2 kWh/100 km | 17,6 kWh/100 km | Lancia −1,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 160 kW | — | — |
| AC-laddning | 7 kW | 11 kW | SERES +4 kW |
| Laddning 20–80% ↓ | 27 min | — | — |
| Räckvidd per laddminut | 16,5 km/min | — | — |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 245 hk | 160 hk | Lancia +85 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 8,9 s | Lancia −1,1 s |
| Toppfart | 190 km/h | 155 km/h | Lancia +35 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2135 kg | 1765 kg | SERES −370 kg |
| Bagageutrymme | 560 l | 318 l | Lancia +242 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Lancia |
| Längd | 4672 mm | 4415 mm | Lancia +257 mm |
| Bredd | 1898 mm | 1850 mm | Lancia +48 mm |
| Höjd | 1664 mm | 1650 mm | Lancia +14 mm |
| Hjulbas | 2791 mm | — | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Lancia Gamma
SERES 3
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: Crossover / SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Lancia Gamma eller SERES 3?
Lancia Gamma går längre: 741 km WLTP mot 300 km för SERES 3. Det är en skillnad på 441 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Lancia Gamma — dess 97,2 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. SERES 3, med 54 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Lancia Gamma eller SERES 3?
Lancia Gamma är starkare: 245 hk mot 160 hk för SERES 3. Skillnaden är 85 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Lancia Gamma rymmer mer: 560 l mot 318 l i SERES 3. Skillnaden är 242 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




