Audi Q4 Sportback e-tron vs Xpeng L03
Audi Q4 Sportback e-tron leder 5–1
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, Xpeng L03 367 l · DC-laddning — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, Xpeng L03 236 kW · Förbrukning — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Xpeng L03 16 kWh/100 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron är en SUV-coupé i C-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 576 km, effekt från 204 till 340 hk.
Xpeng L03
Xpeng L03 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 440 till 520 km, effekt från 222 till 431 hk.
Profil mot marknaden: Audi Q4 Sportback e-tron vs Xpeng L03
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Xpeng L03Long Range RWD
Audi Q4 Sportback e-tron eller Xpeng L03 — vem vinner var
Audi Q4 Sportback e-tron leder 5–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAudi Q4 Sportback e-tron +56 km
- Batteri kWhAudi Q4 Sportback e-tron +5,8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −2,6 kWh/100 km
- Effekt hkAudi Q4 Sportback e-tron +37 hk
- 0–100 km/h ↓ sIngen skillnad
- Toppfart km/hIngen skillnad
- DC-laddning kWXpeng L03 +71 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lAudi Q4 Sportback e-tron +160 l
Tekniska data: Audi Q4 Sportback e-tron vs Xpeng L03
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Xpeng L03Long Range RWD | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 576 km | 520 km | Audi +56 km |
| Batteri | 77 kWh | 71,2 kWh | Audi +5,8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Audi −2,6 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 165 kW | 236 kW | Xpeng +71 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | — | 20 min | — |
| Räckvidd per laddminut | — | 18,2 km/min | — |
| Spänning | — | 400 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 286 hk | 249 hk | Audi +37 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 6,6 s | Ingen skillnad |
| Toppfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen skillnad |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 1940 kg | — |
| Bagageutrymme | 527 l | 367 l | Audi +160 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Xpeng |
| Längd | — | 4650 mm | — |
| Bredd | — | 1920 mm | — |
| Höjd | — | 1600 mm | — |
| Hjulbas | — | 2850 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Audi Q4 Sportback e-tron
Xpeng L03
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Audi Q4 Sportback e-tron
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron eller Xpeng L03?
Audi Q4 Sportback e-tron går längre: 576 km WLTP mot 520 km för Xpeng L03. Det är en skillnad på 56 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Xpeng L03 — dess 71,2 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Audi Q4 Sportback e-tron, med 77 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Audi Q4 Sportback e-tron rymmer mer: 527 l mot 367 l i Xpeng L03. Skillnaden är 160 l.
Vilken laddar snabbast?
Audi Q4 Sportback e-tron accepterar upp till 165 kW DC, Xpeng L03 upp till 236 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




