Nissan Leaf vs Renault Megane E-Tech
Renault Megane E-Tech johtaa 4–3
Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — Nissan Leaf 622 km, Renault Megane E-Tech 500 km · Kulutus — Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km, Renault Megane E-Tech 15,7 kWh/100 km · Akku — Nissan Leaf 75 kWh, Renault Megane E-Tech 67 kWh.
Nissan Leaf
Kolmannen sukupolven Nissan Leaf on C-segmentin crossover, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 451–622 km.
Renault Megane E-Tech
Sähköinen c-segmentin crossover-malli, jonka toimintamatka on jopa 500 kilometriä ja jossa on nopea DC-latausmahdollisuus.
Profiili markkinoihin verrattuna: Nissan Leaf vs Renault Megane E-Tech
Nissan Leaf75 kWh
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Nissan Leaf vai Renault Megane E-Tech — kumpi voittaa missä
Renault Megane E-Tech johtaa 4–3
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmNissan Leaf +122 km
- Akku kWhNissan Leaf +8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −1,9 kWh/100 km
- Teho hvRenault Megane E-Tech +1 hv
- 0–100 km/h ↓ sEi eroa
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWRenault Megane E-Tech +15 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgRenault Megane E-Tech −111 kg
- Tavaratila lRenault Megane E-Tech +3 l
Tekniset tiedot: Nissan Leaf vs Renault Megane E-Tech
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Nissan Leaf75 kWh | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 622 km | 500 km | Nissan +122 km |
| Akku | 75 kWh | 67 kWh | Nissan +8 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,8 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | Nissan −1,9 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 165 kW | Renault +15 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 30 min 20–80% | 24 min 15–80% | 6 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,4 km/min | 13,5 km/min | Renault +1,1 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 217 hv | 218 hv | Renault +1 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 7,6 s | Ei eroa |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 160 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1883 kg | 1772 kg | Renault −111 kg |
| Tavaratila | 437 l | 440 l | Renault +3 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4350 mm | 4200 mm | Nissan +150 mm |
| Leveys | 1810 mm | 1768 mm | Nissan +42 mm |
| Korkeus | 1550 mm | 1522 mm | Nissan +28 mm |
| Akseliväli | 2690 mm | 2685 mm | Nissan +5 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Nissan Leaf
Renault Megane E-Tech
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Nissan Leaf
Renault Megane E-Tech
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Xpeng L03
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Leapmotor B10
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
SERES 3
Renault Megane E-Techvs
BYD Atto 3
Renault Megane E-Techvs
BMW iX2
Renault Megane E-Techvs
Volkswagen ID.3
Renault Megane E-Techvs
Škoda Elroq
Renault Megane E-Techvs
SERES 3Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Nissan Leaf vai Renault Megane E-Tech?
Nissan Leaf kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Renault Megane E-Tech:n 500 km:iin. Ero on 122 km.
Kumpi latautuu nopeammin?
Nissan Leaf ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Renault Megane E-Tech jopa 165 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Nissan Leaf kuluttaa vähemmän sähköä: 13,8 kWh/100 km verrattuna Renault Megane E-Tech:n 15,7 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 285 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.