Leapmotor B10 vs Nissan Leaf
Nissan Leaf johtaa 5–4
Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — Leapmotor B10 434 km, Nissan Leaf 622 km · Kulutus — Leapmotor B10 17,3 kWh/100 km, Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km · DC-lataus — Leapmotor B10 168 kW, Nissan Leaf 150 kW.
Leapmotor B10
Leapmotor B10 on sähköinen C-segmentin katumaasturi takavetoisella voimansiirrolla: teho 218 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 434 km (WLTP) ja DC-lataus enintään 168 kW.
Nissan Leaf
Kolmannen sukupolven Nissan Leaf on C-segmentin crossover, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 451–622 km.
Profiili markkinoihin verrattuna: Leapmotor B10 vs Nissan Leaf
Leapmotor B10Long Range
Nissan Leaf75 kWh
Leapmotor B10 vai Nissan Leaf — kumpi voittaa missä
Nissan Leaf johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmNissan Leaf +188 km
- Akku kWhNissan Leaf +7,9 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −3,5 kWh/100 km
- Teho hvLeapmotor B10 +1 hv
- 0–100 km/h ↓ sNissan Leaf −0,4 s
- Suurin nopeus km/hLeapmotor B10 +10 km/h
- DC-lataus kWLeapmotor B10 +18 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgLeapmotor B10 −38 kg
- Tavaratila lNissan Leaf +7 l
Tekniset tiedot: Leapmotor B10 vs Nissan Leaf
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Leapmotor B10Long Range | Nissan Leaf75 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 434 km | 622 km | Nissan +188 km |
| Akku | 67,1 kWh | 75 kWh | Nissan +7,9 kWh |
| Kulutus ↓ | 17,3 kWh/100 km | 13,8 kWh/100 km | Nissan −3,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 168 kW | 150 kW | Leapmotor +18 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 18 min 30–80% | 30 min 20–80% | 12 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,1 km/min | 12,4 km/min | Nissan +0,3 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 217 hv | Leapmotor +1 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 7,6 s | Nissan −0,4 s |
| Suurin nopeus | 170 km/h | 160 km/h | Leapmotor +10 km/h |
| Vetotapa | RWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1845 kg | 1883 kg | Leapmotor −38 kg |
| Tavaratila | 430 l | 437 l | Nissan +7 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4515 mm | 4350 mm | Leapmotor +165 mm |
| Leveys | 1885 mm | 1810 mm | Leapmotor +75 mm |
| Korkeus | 1655 mm | 1550 mm | Leapmotor +105 mm |
| Akseliväli | 2735 mm | 2690 mm | Leapmotor +45 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Leapmotor B10
Nissan Leaf
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Leapmotor B10
Nissan Leaf
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C
Leapmotor B10vs
BYD Atto 2
Leapmotor B10vs
Omoda E5
Leapmotor B10vs
Škoda Elroq
Leapmotor B10vs
SERES 3
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Xpeng L03
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
SERES 3Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Leapmotor B10 vai Nissan Leaf?
Nissan Leaf kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Leapmotor B10:n 434 km:iin. Ero on 188 km.
Miten Leapmotor B10:n ja Nissan Leaf:n voimansiirrot eroavat?
Leapmotor B10:ssa on RWD ja 218 hv. Nissan Leaf:ssä on FWD ja 217 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
Leapmotor B10 ottaa vastaan jopa 168 kW DC-tehoa, Nissan Leaf jopa 150 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Nissan Leaf kuluttaa vähemmän sähköä: 13,8 kWh/100 km verrattuna Leapmotor B10:n 17,3 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 525 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.