Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Nissan Leaf johtaa 6–3

Suurimmat erot: DC-lataus — Kia Niro EV 80 kW, Nissan Leaf 150 kW · WLTP-toimintamatka — Kia Niro EV 460 km, Nissan Leaf 622 km · Kulutus — Kia Niro EV 16,2 kWh/100 km, Nissan Leaf 13,8 kWh/100 km.

Kia Niro EV

Kia Niro EV on sähköinen crossover-malli, joka kuuluu C-segmenttiin. Se on etuvetoinen ja sen toimintamatka on jopa 460 kilometriä WLTP-syklissä.

Nissan Leaf

Kolmannen sukupolven Nissan Leaf on C-segmentin crossover, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 451–622 km.

Profiili markkinoihin verrattuna: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Kia Niro EV vai Nissan Leaf — kumpi voittaa missä

Nissan Leaf johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmNissan Leaf +162 km
    Kia Niro EV
    460
    Nissan Leaf
    622
  • Akku kWhNissan Leaf +10,2 kWh
    Kia Niro EV
    64,8
    Nissan Leaf
    75
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,4 kWh/100 km
    Kia Niro EV
    16,2
    Nissan Leaf
    13,8
  • Teho hvNissan Leaf +13 hv
    Kia Niro EV
    204
    Nissan Leaf
    217
  • 0–100 km/h ↓ sNissan Leaf −0,2 s
    Kia Niro EV
    7,8
    Nissan Leaf
    7,6
  • Suurin nopeus km/hKia Niro EV +7 km/h
    Kia Niro EV
    167
    Nissan Leaf
    160
  • DC-lataus kWNissan Leaf +70 kW
    Kia Niro EV
    80
    Nissan Leaf
    150
  • AC-lataus kWEi eroa
    Kia Niro EV
    11
    Nissan Leaf
    11
  • Paino ↓ kgKia Niro EV −273 kg
    Kia Niro EV
    1610
    Nissan Leaf
    1883
  • Tavaratila lKia Niro EV +38 l
    Kia Niro EV
    475
    Nissan Leaf
    437

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Kia Niro EV vs Nissan Leaf

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Kia Niro EV vs Nissan Leaf
Tärkeimmät parametrit Kia Niro EV
64.8 kWh
Nissan Leaf
75 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka460 km622 kmNissan +162 km
Akku64,8 kWh75 kWhNissan +10,2 kWh
Kulutus ↓16,2 kWh/100 km13,8 kWh/100 kmNissan −2,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus80 kW150 kWNissan +70 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠43 min 10–80%30 min 20–80%13 min
Toimintamatka per latausminuutti7,5 km/min12,4 km/minNissan +4,9 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv217 hvNissan +13 hv
0–100 km/h ↓7,8 s7,6 sNissan −0,2 s
Suurin nopeus167 km/h160 km/hKia +7 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1610 kg1883 kgKia −273 kg
Tavaratila475 l437 lKia +38 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4420 mm4350 mmKia +70 mm
Leveys1825 mm1810 mmKia +15 mm
Korkeus1570 mm1550 mmKia +20 mm
Akseliväli2720 mm2690 mmKia +30 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Kia Niro EV

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Nissan Leaf

Kustannus per 100 km4,14
Kuukaudessa52
Vuodessa621

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Kia Niro EV

Nissan Leaf

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Kia Niro EV vai Nissan Leaf?

Nissan Leaf kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Kia Niro EV:n 460 km:iin. Ero on 162 km.

Kumpi latautuu nopeammin?

Kia Niro EV ottaa vastaan jopa 80 kW DC-tehoa, Nissan Leaf jopa 150 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Nissan Leaf kuluttaa vähemmän sähköä: 13,8 kWh/100 km verrattuna Kia Niro EV:n 16,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 360 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.