BMW iX1 vs Kia Niro EV

BMW iX1 johtaa 7–1

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX1 130 kW, Kia Niro EV 80 kW · Latausaika 10–80% — BMW iX1 29 min, Kia Niro EV 43 min · Kulutus — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, Kia Niro EV 16,2 kWh/100 km.

BMW iX1

BMW iX1 on C-segmentin SUV kahdessa variantissa: eDrive20, jonka WLTP-toimintamatka on 516 km, ja xDrive30, jonka teho on 306 hv.

Kia Niro EV

Kia Niro EV on sähköinen crossover-malli, joka kuuluu C-segmenttiin. Se on etuvetoinen ja sen toimintamatka on jopa 460 kilometriä WLTP-syklissä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX1 vs Kia Niro EV

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX1 vai Kia Niro EV — kumpi voittaa missä

BMW iX1 johtaa 7–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX1 +56 km
    BMW iX1
    516
    Kia Niro EV
    460
  • Akku kWhBMW iX1 +0,4 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Kia Niro EV
    64,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,6 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Kia Niro EV
    16,2
  • Teho hvEi eroa
    BMW iX1
    204
    Kia Niro EV
    204
  • 0–100 km/h ↓ sKia Niro EV −0,8 s
    BMW iX1
    8,6
    Kia Niro EV
    7,8
  • Suurin nopeus km/hBMW iX1 +3 km/h
    BMW iX1
    170
    Kia Niro EV
    167
  • DC-lataus kWBMW iX1 +50 kW
    BMW iX1
    130
    Kia Niro EV
    80
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX1
    11
    Kia Niro EV
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX1 −14 min
    BMW iX1
    29
    Kia Niro EV
    43
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BMW iX1
    —
    Kia Niro EV
    1610
  • Tavaratila lBMW iX1 +15 l
    BMW iX1
    490
    Kia Niro EV
    475

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs Kia Niro EV

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs Kia Niro EV
Tärkeimmät parametrit BMW iX1
eDrive20 · mallivuosi 2026
Kia Niro EV
64.8 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka516 km460 kmBMW +56 km
Akku65,2 kWh64,8 kWhBMW +0,4 kWh
Kulutus ↓12,6 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmBMW −3,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus130 kW80 kWBMW +50 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓29 min43 minBMW −14 min
Toimintamatka per latausminuutti12,5 km/min7,5 km/minBMW +5 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv204 hvEi eroa
0–100 km/h ↓8,6 s7,8 sKia −0,8 s
Suurin nopeus170 km/h167 km/hBMW +3 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓—1610 kg—
Tavaratila490 l475 lBMW +15 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Kia
Pituus—4420 mm—
Leveys—1825 mm—
Korkeus—1570 mm—
Akseliväli—2720 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX1

Kustannus per 100 km3,78
Kuukaudessa47
Vuodessa567

Kia Niro EV

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX1

Kia Niro EV

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX1 vai Kia Niro EV?

BMW iX1 kulkee pidemmälle: 516 km WLTP verrattuna Kia Niro EV:n 460 km:iin. Ero on 56 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Kia Niro EV — sen 64,8 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX1 ei tarjoa tätä 65,2 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX1 ottaa vastaan jopa 130 kW DC-tehoa, Kia Niro EV jopa 80 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 29 ja 43 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW iX1 kuluttaa vähemmän sähköä: 12,6 kWh/100 km verrattuna Kia Niro EV:n 16,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 540 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.