BMW iX1 vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 6–2

Suurimmat erot: Teho — BMW iX1 204 hv, Škoda Elroq 299 hv · 0–100 km/h — BMW iX1 8,6 s, Škoda Elroq 6,2 s · DC-lataus — BMW iX1 130 kW, Škoda Elroq 165 kW.

BMW iX1

BMW iX1 on C-segmentin SUV kahdessa variantissa: eDrive20, jonka WLTP-toimintamatka on 516 km, ja xDrive30, jonka teho on 306 hv.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX1 vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX1 vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 6–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +60 km
    BMW iX1
    516
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhŠkoda Elroq +11,8 kWh
    BMW iX1
    65,2
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −2,9 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +95 hv
    BMW iX1
    204
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,4 s
    BMW iX1
    8,6
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hŠkoda Elroq +10 km/h
    BMW iX1
    170
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +35 kW
    BMW iX1
    130
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX1
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Latausaika ↓ minEi eroa
    BMW iX1
    29
    Škoda Elroq
    29
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BMW iX1
    —
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lBMW iX1 +20 l
    BMW iX1
    490
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit BMW iX1
eDrive20 · mallivuosi 2026
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka516 km576 kmŠkoda +60 km
Akku65,2 kWh77 kWhŠkoda +11,8 kWh
Kulutus ↓12,6 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmBMW −2,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus130 kW165 kWŠkoda +35 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓29 min29 minEi eroa
Toimintamatka per latausminuutti12,5 km/min13,9 km/minŠkoda +1,4 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv299 hvŠkoda +95 hv
0–100 km/h ↓8,6 s6,2 sŠkoda −2,4 s
Suurin nopeus170 km/h180 km/hŠkoda +10 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—2132 kg—
Tavaratila490 l470 lBMW +20 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Škoda
Pituus—4488 mm—
Leveys—1884 mm—
Korkeus—1620 mm—
Akseliväli—2766 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX1

Kustannus per 100 km3,78
Kuukaudessa47
Vuodessa567

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX1

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX1 vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna BMW iX1:n 516 km:iin. Ero on 60 km.

Miten BMW iX1:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX1:ssa on FWD ja 204 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Škoda Elroq — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW iX1 ei tarjoa tätä 65,2 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX1 vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna BMW iX1:n 204 hv:iin. Ero on 95 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.