BMW iX1 vs SERES 3

BMW iX1 johtaa 7–0

Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — BMW iX1 516 km, SERES 3 300 km · Tavaratila — BMW iX1 490 l, SERES 3 318 l · Kulutus — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, SERES 3 17,6 kWh/100 km.

BMW iX1

BMW iX1 on C-segmentin SUV kahdessa variantissa: eDrive20, jonka WLTP-toimintamatka on 516 km, ja xDrive30, jonka teho on 306 hv.

SERES 3

Sähköinen SUV (segmentti C), joka on etuvetoinen ja jossa on 54 kWh:n akku.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX1 vs SERES 3

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX1 vai SERES 3 — kumpi voittaa missä

BMW iX1 johtaa 7–0

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX1 +216 km
    BMW iX1
    516
    SERES 3
    300
  • Akku kWhBMW iX1 +11,2 kWh
    BMW iX1
    65,2
    SERES 3
    54
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −5 kWh/100 km
    BMW iX1
    12,6
    SERES 3
    17,6
  • Teho hvBMW iX1 +44 hv
    BMW iX1
    204
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX1 −0,3 s
    BMW iX1
    8,6
    SERES 3
    8,9
  • Suurin nopeus km/hBMW iX1 +15 km/h
    BMW iX1
    170
    SERES 3
    155
  • DC-lataus kWEi tietoja
    BMW iX1
    130
    SERES 3
    —
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX1
    11
    SERES 3
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    BMW iX1
    29
    SERES 3
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    BMW iX1
    —
    SERES 3
    1765
  • Tavaratila lBMW iX1 +172 l
    BMW iX1
    490
    SERES 3
    318

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs SERES 3

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX1 vs SERES 3
Tärkeimmät parametrit BMW iX1
eDrive20 · mallivuosi 2026
SERES 3
Standard
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka516 km300 kmBMW +216 km
Akku65,2 kWh54 kWhBMW +11,2 kWh
Kulutus ↓12,6 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmBMW −5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus130 kW——
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓29 min——
Toimintamatka per latausminuutti12,5 km/min——
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho204 hv160 hvBMW +44 hv
0–100 km/h ↓8,6 s8,9 sBMW −0,3 s
Suurin nopeus170 km/h155 km/hBMW +15 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓—1765 kg—
Tavaratila490 l318 lBMW +172 l
Pituus—4415 mm—
Leveys—1850 mm—
Korkeus—1650 mm—
Akseliväli———

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX1

Kustannus per 100 km3,78
Kuukaudessa47
Vuodessa567

SERES 3

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX1

SERES 3

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX1 vai SERES 3?

BMW iX1 kulkee pidemmälle: 516 km WLTP verrattuna SERES 3:n 300 km:iin. Ero on 216 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW iX1 tarjoaa suuremman tavaratilan: 490 l verrattuna SERES 3:n 318 l:iin. Ero on 172 l.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW iX1 kuluttaa vähemmän sähköä: 12,6 kWh/100 km verrattuna SERES 3:n 17,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 750 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.