Audi Q4 Sportback e-tron vs SERES 3

Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 7–0

Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, SERES 3 300 km · Teho — Audi Q4 Sportback e-tron 286 hv, SERES 3 160 hv · Tavaratila — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, SERES 3 318 l.

Audi Q4 Sportback e-tron

Audi Q4 Sportback e-tron on C-segmentin coupe-SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 451–576 km, teho 204–340 hv.

SERES 3

Sähköinen SUV (segmentti C), joka on etuvetoinen ja jossa on 54 kWh:n akku.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 Sportback e-tron vs SERES 3

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi Q4 Sportback e-tron vai SERES 3 — kumpi voittaa missä

Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 7–0

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmAudi Q4 Sportback e-tron +276 km
    Audi Q4 Sportback e-tron
    576
    SERES 3
    300
  • Akku kWhAudi Q4 Sportback e-tron +23 kWh
    Audi Q4 Sportback e-tron
    77
    SERES 3
    54
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −4,2 kWh/100 km
    Audi Q4 Sportback e-tron
    13,4
    SERES 3
    17,6
  • Teho hvAudi Q4 Sportback e-tron +126 hv
    Audi Q4 Sportback e-tron
    286
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −2,3 s
    Audi Q4 Sportback e-tron
    6,6
    SERES 3
    8,9
  • Suurin nopeus km/hAudi Q4 Sportback e-tron +25 km/h
    Audi Q4 Sportback e-tron
    180
    SERES 3
    155
  • DC-lataus kWEi tietoja
    Audi Q4 Sportback e-tron
    165
    SERES 3
    —
  • AC-lataus kWEi eroa
    Audi Q4 Sportback e-tron
    11
    SERES 3
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Audi Q4 Sportback e-tron
    —
    SERES 3
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Audi Q4 Sportback e-tron
    —
    SERES 3
    1765
  • Tavaratila lAudi Q4 Sportback e-tron +209 l
    Audi Q4 Sportback e-tron
    527
    SERES 3
    318

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs SERES 3

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs SERES 3
Tärkeimmät parametrit Audi Q4 Sportback e-tron
e-tron performance
SERES 3
Standard
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka576 km300 kmAudi +276 km
Akku77 kWh54 kWhAudi +23 kWh
Kulutus ↓13,4 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmAudi −4,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW——
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓———
Toimintamatka per latausminuutti———
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv160 hvAudi +126 hv
0–100 km/h ↓6,6 s8,9 sAudi −2,3 s
Suurin nopeus180 km/h155 km/hAudi +25 km/h
VetotapaRWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—1765 kg—
Tavaratila527 l318 lAudi +209 l
Pituus—4415 mm—
Leveys—1850 mm—
Korkeus—1650 mm—
Akseliväli———

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi Q4 Sportback e-tron

Kustannus per 100 km4,02
Kuukaudessa50
Vuodessa603

SERES 3

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi Q4 Sportback e-tron

SERES 3

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 Sportback e-tron vai SERES 3?

Audi Q4 Sportback e-tron kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna SERES 3:n 300 km:iin. Ero on 276 km.

Miten Audi Q4 Sportback e-tron:n ja SERES 3:n voimansiirrot eroavat?

Audi Q4 Sportback e-tron:ssa on RWD ja 286 hv. SERES 3:ssä on FWD ja 160 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Audi Q4 Sportback e-tron vai SERES 3?

Audi Q4 Sportback e-tron on tehokkaampi: 286 hv verrattuna SERES 3:n 160 hv:iin. Ero on 126 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Audi Q4 Sportback e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 527 l verrattuna SERES 3:n 318 l:iin. Ero on 209 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.