Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 5–2
Suurimmat erot: Tavaratila — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, Volvo EX40 410 l · Kulutus — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km · DC-lataus — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, Volvo EX40 200 kW.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron on C-segmentin coupe-SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 451–576 km, teho 204–340 hv.
Volvo EX40
Volvo EX40 on crossover-mallin auto, joka kuuluu C-segmenttiin ja on saatavilla neljällä eri vetovaihtoehdolla. Sen toimintamatka on jopa 574 kilometriä, ja se kiipeää 0–100 km/h nopeuteen 4,6 sekunnissa.
Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Volvo EX40Single Motor Extended Range
Audi Q4 Sportback e-tron vai Volvo EX40 — kumpi voittaa missä
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 5–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmAudi Q4 Sportback e-tron +2 km
- Akku kWhVolvo EX40 +5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3,2 kWh/100 km
- Teho hvAudi Q4 Sportback e-tron +34 hv
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −0,7 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWVolvo EX40 +35 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgEi tietoja
- Tavaratila lAudi Q4 Sportback e-tron +117 l
Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Volvo EX40Single Motor Extended Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 576 km | 574 km | Audi +2 km |
| Akku | 77 kWh | 82 kWh | Volvo +5 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,6 kWh/100 km | Audi −3,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 200 kW | Volvo +35 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 14,3 km/min | — |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 286 hv | 252 hv | Audi +34 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 7,3 s | Audi −0,7 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 180 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | — | 2000 kg | — |
| Tavaratila | 527 l | 410 l | Audi +117 l |
| Pituus | — | 4440 mm | — |
| Leveys | — | 1873 mm | — |
| Korkeus | — | 1647 mm | — |
| Akseliväli | — | 2702 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Audi Q4 Sportback e-tron
Volvo EX40
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Audi Q4 Sportback e-tron
Volvo EX40
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Miksi mallissa Volvo EX40 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Audi Q4 Sportback e-tron?
Volvo EX40 sisältää 82 kWh ja kulkee 574 km, kun taas Audi Q4 Sportback e-tron:ssa on 77 kWh akku ja se kulkee 576 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,6 vs. 13,4 kWh/100 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Audi Q4 Sportback e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 527 l verrattuna Volvo EX40:n 410 l:iin. Ero on 117 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Audi Q4 Sportback e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Volvo EX40 jopa 200 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Audi Q4 Sportback e-tron kuluttaa vähemmän sähköä: 13,4 kWh/100 km verrattuna Volvo EX40:n 16,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 480 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


