Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

Audi Q4 e-tron johtaa 4–3

Suurimmat erot: Tavaratila — Audi Q4 e-tron 515 l, Volvo EX40 410 l · DC-lataus — Audi Q4 e-tron 165 kW, Volvo EX40 200 kW · Kulutus — Audi Q4 e-tron 13,7 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron on C-segmentin SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 440–563 km, teho 204–340 hv.

Volvo EX40

Volvo EX40 on crossover-mallin auto, joka kuuluu C-segmenttiin ja on saatavilla neljällä eri vetovaihtoehdolla. Sen toimintamatka on jopa 574 kilometriä, ja se kiipeää 0–100 km/h nopeuteen 4,6 sekunnissa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi Q4 e-tron vai Volvo EX40 — kumpi voittaa missä

Audi Q4 e-tron johtaa 4–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmVolvo EX40 +11 km
    Audi Q4 e-tron
    563
    Volvo EX40
    574
  • Akku kWhVolvo EX40 +5 kWh
    Audi Q4 e-tron
    77
    Volvo EX40
    82
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −2,9 kWh/100 km
    Audi Q4 e-tron
    13,7
    Volvo EX40
    16,6
  • Teho hvAudi Q4 e-tron +34 hv
    Audi Q4 e-tron
    286
    Volvo EX40
    252
  • 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 e-tron −0,7 s
    Audi Q4 e-tron
    6,6
    Volvo EX40
    7,3
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Audi Q4 e-tron
    180
    Volvo EX40
    180
  • DC-lataus kWVolvo EX40 +35 kW
    Audi Q4 e-tron
    165
    Volvo EX40
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    Audi Q4 e-tron
    11
    Volvo EX40
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Volvo EX40
    28
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Volvo EX40
    2000
  • Tavaratila lAudi Q4 e-tron +105 l
    Audi Q4 e-tron
    515
    Volvo EX40
    410

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40
Tärkeimmät parametrit Audi Q4 e-tron
e-tron performance
Volvo EX40
Single Motor Extended Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka563 km574 kmVolvo +11 km
Akku77 kWh82 kWhVolvo +5 kWh
Kulutus ↓13,7 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmAudi −2,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW200 kWVolvo +35 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓—28 min—
Toimintamatka per latausminuutti—14,3 km/min—
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv252 hvAudi +34 hv
0–100 km/h ↓6,6 s7,3 sAudi −0,7 s
Suurin nopeus180 km/h180 km/hEi eroa
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓—2000 kg—
Tavaratila515 l410 lAudi +105 l
Pituus—4440 mm—
Leveys—1873 mm—
Korkeus—1647 mm—
Akseliväli—2702 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi Q4 e-tron

Kustannus per 100 km4,11
Kuukaudessa51
Vuodessa616

Volvo EX40

Kustannus per 100 km4,98
Kuukaudessa62
Vuodessa747

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi Q4 e-tron

Volvo EX40

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kummassa on suurempi tavaratila?

Audi Q4 e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 515 l verrattuna Volvo EX40:n 410 l:iin. Ero on 105 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Audi Q4 e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Volvo EX40 jopa 200 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Audi Q4 e-tron kuluttaa vähemmän sähköä: 13,7 kWh/100 km verrattuna Volvo EX40:n 16,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 435 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.