Audi Q4 e-tron vs Xpeng L03

Audi Q4 e-tron johtaa 5–1

Suurimmat erot: DC-lataus — Audi Q4 e-tron 165 kW, Xpeng L03 236 kW · Tavaratila — Audi Q4 e-tron 515 l, Xpeng L03 367 l · Kulutus — Audi Q4 e-tron 13,7 kWh/100 km, Xpeng L03 16 kWh/100 km.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron on C-segmentin SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 440–563 km, teho 204–340 hv.

Xpeng L03

Xpeng L03 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 440–520 km, teho 222–431 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 e-tron vs Xpeng L03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Audi Q4 e-tron vai Xpeng L03 — kumpi voittaa missä

Audi Q4 e-tron johtaa 5–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmAudi Q4 e-tron +43 km
    Audi Q4 e-tron
    563
    Xpeng L03
    520
  • Akku kWhAudi Q4 e-tron +5,8 kWh
    Audi Q4 e-tron
    77
    Xpeng L03
    71,2
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −2,3 kWh/100 km
    Audi Q4 e-tron
    13,7
    Xpeng L03
    16
  • Teho hvAudi Q4 e-tron +37 hv
    Audi Q4 e-tron
    286
    Xpeng L03
    249
  • 0–100 km/h ↓ sEi eroa
    Audi Q4 e-tron
    6,6
    Xpeng L03
    6,6
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Audi Q4 e-tron
    180
    Xpeng L03
    180
  • DC-lataus kWXpeng L03 +71 kW
    Audi Q4 e-tron
    165
    Xpeng L03
    236
  • AC-lataus kWEi eroa
    Audi Q4 e-tron
    11
    Xpeng L03
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Xpeng L03
    20
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Audi Q4 e-tron
    —
    Xpeng L03
    1940
  • Tavaratila lAudi Q4 e-tron +148 l
    Audi Q4 e-tron
    515
    Xpeng L03
    367

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Xpeng L03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Audi Q4 e-tron vs Xpeng L03
Tärkeimmät parametrit Audi Q4 e-tron
e-tron performance
Xpeng L03
Long Range RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka563 km520 kmAudi +43 km
Akku77 kWh71,2 kWhAudi +5,8 kWh
Kulutus ↓13,7 kWh/100 km16 kWh/100 kmAudi −2,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW236 kWXpeng +71 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓—20 min—
Toimintamatka per latausminuutti—18,2 km/min—
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho286 hv249 hvAudi +37 hv
0–100 km/h ↓6,6 s6,6 sEi eroa
Suurin nopeus180 km/h180 km/hEi eroa
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓—1940 kg—
Tavaratila515 l367 lAudi +148 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Xpeng
Pituus—4650 mm—
Leveys—1920 mm—
Korkeus—1600 mm—
Akseliväli—2850 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Audi Q4 e-tron

Kustannus per 100 km4,11
Kuukaudessa51
Vuodessa616

Xpeng L03

Kustannus per 100 km4,8
Kuukaudessa60
Vuodessa720

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Audi Q4 e-tron

Xpeng L03

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 e-tron vai Xpeng L03?

Audi Q4 e-tron kulkee pidemmälle: 563 km WLTP verrattuna Xpeng L03:n 520 km:iin. Ero on 43 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Xpeng L03 — sen 71,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Audi Q4 e-tron ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Audi Q4 e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 515 l verrattuna Xpeng L03:n 367 l:iin. Ero on 148 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Audi Q4 e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Xpeng L03 jopa 236 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.