Škoda Elroq vs Xpeng L03

Škoda Elroq johtaa 6–3

Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — Škoda Elroq 29 min, Xpeng L03 20 min · DC-lataus — Škoda Elroq 165 kW, Xpeng L03 236 kW · Tavaratila — Škoda Elroq 470 l, Xpeng L03 367 l.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Xpeng L03

Xpeng L03 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 440–520 km, teho 222–431 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: Škoda Elroq vs Xpeng L03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Škoda Elroq vai Xpeng L03 — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +56 km
    Škoda Elroq
    576
    Xpeng L03
    520
  • Akku kWhŠkoda Elroq +5,8 kWh
    Škoda Elroq
    77
    Xpeng L03
    71,2
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,5 kWh/100 km
    Škoda Elroq
    15,5
    Xpeng L03
    16
  • Teho hvŠkoda Elroq +50 hv
    Škoda Elroq
    299
    Xpeng L03
    249
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −0,4 s
    Škoda Elroq
    6,2
    Xpeng L03
    6,6
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Škoda Elroq
    180
    Xpeng L03
    180
  • DC-lataus kWXpeng L03 +71 kW
    Škoda Elroq
    165
    Xpeng L03
    236
  • AC-lataus kWEi eroa
    Škoda Elroq
    11
    Xpeng L03
    11
  • Latausaika ↓ minXpeng L03 −9 min
    Škoda Elroq
    29
    Xpeng L03
    20
  • Paino ↓ kgXpeng L03 −192 kg
    Škoda Elroq
    2132
    Xpeng L03
    1940
  • Tavaratila lŠkoda Elroq +103 l
    Škoda Elroq
    470
    Xpeng L03
    367

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Škoda Elroq vs Xpeng L03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Škoda Elroq vs Xpeng L03
Tärkeimmät parametrit Škoda Elroq
85x
Xpeng L03
Long Range RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka576 km520 kmŠkoda +56 km
Akku77 kWh71,2 kWhŠkoda +5,8 kWh
Kulutus ↓15,5 kWh/100 km16 kWh/100 kmŠkoda −0,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus165 kW236 kWXpeng +71 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓29 min20 minXpeng −9 min
Toimintamatka per latausminuutti13,9 km/min18,2 km/minXpeng +4,3 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho299 hv249 hvŠkoda +50 hv
0–100 km/h ↓6,2 s6,6 sŠkoda −0,4 s
Suurin nopeus180 km/h180 km/hEi eroa
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2132 kg1940 kgXpeng −192 kg
Tavaratila470 l367 lŠkoda +103 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4488 mm4650 mmXpeng +162 mm
Leveys1884 mm1920 mmXpeng +36 mm
Korkeus1620 mm1600 mmŠkoda +20 mm
Akseliväli2766 mm2850 mmXpeng +84 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Xpeng L03

Kustannus per 100 km4,8
Kuukaudessa60
Vuodessa720

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Škoda Elroq

Xpeng L03

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Škoda Elroq vai Xpeng L03?

Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Xpeng L03:n 520 km:iin. Ero on 56 km.

Miten Škoda Elroq:n ja Xpeng L03:n voimansiirrot eroavat?

Škoda Elroq:ssa on AWD ja 299 hv. Xpeng L03:ssä on RWD ja 249 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Škoda Elroq tarjoaa suuremman tavaratilan: 470 l verrattuna Xpeng L03:n 367 l:iin. Ero on 103 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Škoda Elroq ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, Xpeng L03 jopa 236 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 29 ja 20 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.