Nissan Leaf vs Xpeng L03
Nissan Leaf johtaa 5–4
Suurimmat erot: DC-lataus — Nissan Leaf 150 kW, Xpeng L03 236 kW · WLTP-toimintamatka — Nissan Leaf 622 km, Xpeng L03 520 km · Tavaratila — Nissan Leaf 437 l, Xpeng L03 367 l.
Nissan Leaf
Kolmannen sukupolven Nissan Leaf on C-segmentin crossover, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 451–622 km.
Xpeng L03
Xpeng L03 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 440–520 km, teho 222–431 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Nissan Leaf vs Xpeng L03
Nissan Leaf75 kWh
Xpeng L03Long Range RWD
Nissan Leaf vai Xpeng L03 — kumpi voittaa missä
Nissan Leaf johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmNissan Leaf +102 km
- Akku kWhNissan Leaf +3,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,2 kWh/100 km
- Teho hvXpeng L03 +32 hv
- 0–100 km/h ↓ sXpeng L03 −1 s
- Suurin nopeus km/hXpeng L03 +20 km/h
- DC-lataus kWXpeng L03 +86 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgNissan Leaf −57 kg
- Tavaratila lNissan Leaf +70 l
Tekniset tiedot: Nissan Leaf vs Xpeng L03
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Nissan Leaf75 kWh | Xpeng L03Long Range RWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 622 km | 520 km | Nissan +102 km |
| Akku | 75 kWh | 71,2 kWh | Nissan +3,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,8 kWh/100 km | 16 kWh/100 km | Nissan −2,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 236 kW | Xpeng +86 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 30 min 20–80% | 20 min 10–80% | 10 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,4 km/min | 18,2 km/min | Xpeng +5,8 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 217 hv | 249 hv | Xpeng +32 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 6,6 s | Xpeng −1 s |
| Suurin nopeus | 160 km/h | 180 km/h | Xpeng +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1883 kg | 1940 kg | Nissan −57 kg |
| Tavaratila | 437 l | 367 l | Nissan +70 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4350 mm | 4650 mm | Xpeng +300 mm |
| Leveys | 1810 mm | 1920 mm | Xpeng +110 mm |
| Korkeus | 1550 mm | 1600 mm | Xpeng +50 mm |
| Akseliväli | 2690 mm | 2850 mm | Xpeng +160 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Nissan Leaf
Xpeng L03
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Nissan Leaf
Xpeng L03
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Leapmotor B10
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
SERES 3
Xpeng L03vs
BMW iX2
Xpeng L03vs
BYD Atto 3
Xpeng L03vs
Škoda Elroq
Xpeng L03vs
SERES 3Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Nissan Leaf vai Xpeng L03?
Nissan Leaf kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Xpeng L03:n 520 km:iin. Ero on 102 km.
Miten Nissan Leaf:n ja Xpeng L03:n voimansiirrot eroavat?
Nissan Leaf:ssa on FWD ja 217 hv. Xpeng L03:ssä on RWD ja 249 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Nissan Leaf tarjoaa suuremman tavaratilan: 437 l verrattuna Xpeng L03:n 367 l:iin. Ero on 70 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Nissan Leaf ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Xpeng L03 jopa 236 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.