Lancia Gamma vs Nissan Leaf
Lancia Gamma johtaa 7–4
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Nissan Leaf 11 kW · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, Nissan Leaf 75 kWh · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, Nissan Leaf 437 l.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Nissan Leaf
Kolmannen sukupolven Nissan Leaf on C-segmentin crossover, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: WLTP-toimintamatka 451–622 km.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Nissan Leaf
Lancia GammaLong Range
Nissan Leaf75 kWh
Lancia Gamma vai Nissan Leaf — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 7–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +119 km
- Akku kWhLancia Gamma +22,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmNissan Leaf −2,4 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +28 hv
- 0–100 km/h ↓ sNissan Leaf −0,2 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +30 km/h
- DC-lataus kWLancia Gamma +10 kW
- AC-lataus kWNissan Leaf +4 kW
- Latausaika ↓ minLancia Gamma −3 min
- Paino ↓ kgNissan Leaf −252 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +123 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Nissan Leaf
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Nissan Leaf75 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 622 km | Lancia +119 km |
| Akku | 97,2 kWh | 75 kWh | Lancia +22,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 13,8 kWh/100 km | Nissan −2,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 150 kW | Lancia +10 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | Nissan +4 kW |
| Latausaika 20–80% ↓ | 27 min | 30 min | Lancia −3 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 12,4 km/min | Lancia +4,1 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 217 hv | Lancia +28 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,6 s | Nissan −0,2 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 160 km/h | Lancia +30 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1883 kg | Nissan −252 kg |
| Tavaratila | 560 l | 437 l | Lancia +123 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4672 mm | 4350 mm | Lancia +322 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1810 mm | Lancia +88 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1550 mm | Lancia +114 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2690 mm | Lancia +101 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Nissan Leaf
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Nissan Leaf
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover, segmentti C
Lancia Gammavs
Lancia Gammavs
Jeep Compass
Lancia Gammavs
Škoda Elroq
Lancia Gammavs
SERES 3
Nissan Leafvs
Toyota C-HR+
Nissan Leafvs
Kia EV3
Nissan Leafvs
Renault Megane E-Tech
Nissan Leafvs
Xpeng L03
Nissan Leafvs
Kia Niro EV
Nissan Leafvs
Leapmotor B10
Nissan Leafvs
Nissan Leafvs
MG S5 EV
Nissan Leafvs
BYD Atto 3
Nissan Leafvs
Volkswagen ID.3
Nissan Leafvs
Škoda Elroq
Nissan Leafvs
SERES 3Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Nissan Leaf?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Nissan Leaf:n 622 km:iin. Ero on 119 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Nissan Leaf:n 437 l:iin. Ero on 123 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Nissan Leaf jopa 150 kW. Lataus 20 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 27 ja 30 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Nissan Leaf kuluttaa vähemmän sähköä: 13,8 kWh/100 km verrattuna Lancia Gamma:n 16,2 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 360 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.