Lancia Gamma vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 6–4

Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Škoda Elroq 11 kW · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Škoda Elroq 576 km · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.

Lancia Gamma

Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lancia Gamma vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +165 km
    Lancia Gamma
    741
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhLancia Gamma +20,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,7 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +54 hv
    Lancia Gamma
    245
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,6 s
    Lancia Gamma
    7,8
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hLancia Gamma +10 km/h
    Lancia Gamma
    190
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +5 kW
    Lancia Gamma
    160
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWŠkoda Elroq +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    Škoda Elroq
    11
  • Paino ↓ kgŠkoda Elroq −3 kg
    Lancia Gamma
    2135
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lLancia Gamma +90 l
    Lancia Gamma
    560
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit Lancia Gamma
Long Range
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka741 km576 kmLancia +165 km
Akku97,2 kWh77 kWhLancia +20,2 kWh
Kulutus ↓16,2 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW165 kWŠkoda +5 kW
AC-lataus7 kW11 kWŠkoda +4 kW
Latausaika ⚠27 min 20–80%29 min 10–80%2 min
Toimintamatka per latausminuutti16,5 km/min13,9 km/minLancia +2,6 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho245 hv299 hvŠkoda +54 hv
0–100 km/h ↓7,8 s6,2 sŠkoda −1,6 s
Suurin nopeus190 km/h180 km/hLancia +10 km/h
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2135 kg2132 kgŠkoda −3 kg
Tavaratila560 l470 lLancia +90 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4672 mm4488 mmLancia +184 mm
Leveys1898 mm1884 mmLancia +14 mm
Korkeus1664 mm1620 mmLancia +44 mm
Akseliväli2791 mm2766 mmLancia +25 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lancia Gamma

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lancia Gamma

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Škoda Elroq?

Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Škoda Elroq:n 576 km:iin. Ero on 165 km.

Miten Lancia Gamma:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

Lancia Gamma:ssa on FWD ja 245 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Škoda Elroq:n 470 l:iin. Ero on 90 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Škoda Elroq jopa 165 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.