Lancia Gamma vs SERES 3
Lancia Gamma johtaa 7–2
Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, SERES 3 300 km · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, SERES 3 54 kWh · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, SERES 3 318 l.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
SERES 3
Sähköinen SUV (segmentti C), joka on etuvetoinen ja jossa on 54 kWh:n akku.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs SERES 3
Lancia GammaLong Range
SERES 3Standard
Lancia Gamma vai SERES 3 — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 7–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +441 km
- Akku kWhLancia Gamma +43,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −1,4 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +85 hv
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −1,1 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +35 km/h
- DC-lataus kWEi tietoja
- AC-lataus kWSERES 3 +4 kW
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgSERES 3 −370 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +242 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs SERES 3
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | SERES 3Standard | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 300 km | Lancia +441 km |
| Akku | 97,2 kWh | 54 kWh | Lancia +43,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 17,6 kWh/100 km | Lancia −1,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | — | — |
| AC-lataus | 7 kW | 11 kW | SERES +4 kW |
| Latausaika 20–80% ↓ | 27 min | — | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | — | — |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 160 hv | Lancia +85 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 8,9 s | Lancia −1,1 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 155 km/h | Lancia +35 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1765 kg | SERES −370 kg |
| Tavaratila | 560 l | 318 l | Lancia +242 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Lancia |
| Pituus | 4672 mm | 4415 mm | Lancia +257 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1850 mm | Lancia +48 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1650 mm | Lancia +14 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | — | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
SERES 3
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai SERES 3?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna SERES 3:n 300 km:iin. Ero on 441 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Lancia Gamma — sen 97,2 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. SERES 3 ei tarjoa tätä 54 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Lancia Gamma vai SERES 3?
Lancia Gamma on tehokkaampi: 245 hv verrattuna SERES 3:n 160 hv:iin. Ero on 85 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna SERES 3:n 318 l:iin. Ero on 242 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




