Dacia Spring vs Leapmotor T03

Dacia Spring johtaa 4–3

Suurimmat erot: Tavaratila — Dacia Spring 325 l, Leapmotor T03 210 l · Akku — Dacia Spring 27,5 kWh, Leapmotor T03 37,3 kWh · Teho — Dacia Spring 82 hv, Leapmotor T03 95 hv.

Dacia Spring

Toisen sukupolven Dacia Spring on kaupunkiauto, joka kuuluu A-segmenttiin. Siinä on 27,5 kWh:n akku ja 250 kilometrin WLTP-toimintamatka, ja moottorin teho on 82 hevosvoimaa.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 on kaupunkikäyttöön tarkoitettu A-segmentin hatchback, jonka akku on 37,3 kWh ja WLTP-toimintamatka 275 km (mallivuosi 2026).

Profiili markkinoihin verrattuna: Dacia Spring vs Leapmotor T03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Dacia Spring vai Leapmotor T03 — kumpi voittaa missä

Dacia Spring johtaa 4–3

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLeapmotor T03 +25 km
    Dacia Spring
    250
    Leapmotor T03
    275
  • Akku kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Leapmotor T03
    37,3
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Leapmotor T03
    13,6
  • Teho hvLeapmotor T03 +13 hv
    Dacia Spring
    82
    Leapmotor T03
    95
  • 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −0,6 s
    Dacia Spring
    12,1
    Leapmotor T03
    12,7
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Dacia Spring
    130
    Leapmotor T03
    130
  • DC-lataus kWDacia Spring +5 kW
    Dacia Spring
    50
    Leapmotor T03
    45
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Dacia Spring
    —
    Leapmotor T03
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Dacia Spring
    1187
    Leapmotor T03
    —
  • Tavaratila lDacia Spring +115 l
    Dacia Spring
    325
    Leapmotor T03
    210

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Dacia Spring vs Leapmotor T03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Tärkeimmät parametrit Dacia Spring
Electric 80
Leapmotor T03
Electric · mallivuosi 2026
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka250 km275 kmLeapmotor +25 km
Akku27,5 kWh37,3 kWhLeapmotor +9,8 kWh
Kulutus ↓12,7 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmDacia −0,9 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus50 kW45 kWDacia +5 kW
AC-lataus———
Latausaika ⚠30 min 10–80%36 min 30–80%6 min
Toimintamatka per latausminuutti5,8 km/min3,8 km/minDacia +2 km/min
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho82 hv95 hvLeapmotor +13 hv
0–100 km/h ↓12,1 s12,7 sDacia −0,6 s
Suurin nopeus130 km/h130 km/hEi eroa
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1187 kg——
Tavaratila325 l210 lDacia +115 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain Dacia
Pituus3855 mm3620 mmDacia +235 mm
Leveys1722 mm——
Korkeus1519 mm——
Akseliväli2492 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Dacia Spring

Kustannus per 100 km3,81
Kuukaudessa48
Vuodessa571

Leapmotor T03

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Dacia Spring

Leapmotor T03

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Dacia Spring vai Leapmotor T03?

Leapmotor T03 kulkee pidemmälle: 275 km WLTP verrattuna Dacia Spring:n 250 km:iin. Ero on 25 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Dacia Spring — sen 27,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Leapmotor T03 ei tarjoa tätä 37,3 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Dacia Spring tarjoaa suuremman tavaratilan: 325 l verrattuna Leapmotor T03:n 210 l:iin. Ero on 115 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Dacia Spring ottaa vastaan jopa 50 kW DC-tehoa, Leapmotor T03 jopa 45 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.