Abarth 500e vs Dacia Spring
Abarth 500e johtaa 6–3
Suurimmat erot: Teho — Abarth 500e 155 hv, Dacia Spring 82 hv · Tavaratila — Abarth 500e 185 l, Dacia Spring 325 l · 0–100 km/h — Abarth 500e 7 s, Dacia Spring 12,1 s.
Abarth 500e
Sähköinen A-segmentin hatchback-malli, joka yhdistää kompaktiutensa suorituskykyyn: sen huippunopeus on 155 km/h ja se kiihtyy 0–100 km/h -nopeuteen 7 sekunnissa.
Dacia Spring
Toisen sukupolven Dacia Spring on kaupunkiauto, joka kuuluu A-segmenttiin. Siinä on 27,5 kWh:n akku ja 250 kilometrin WLTP-toimintamatka, ja moottorin teho on 82 hevosvoimaa.
Profiili markkinoihin verrattuna: Abarth 500e vs Dacia Spring
Abarth 500eTurismo- Dacia SpringElectric 80
Abarth 500e vai Dacia Spring — kumpi voittaa missä
Abarth 500e johtaa 6–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmAbarth 500e +3 km
- Akku kWhAbarth 500e +10,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmDacia Spring −5,4 kWh/100 km
- Teho hvAbarth 500e +73 hv
- 0–100 km/h ↓ sAbarth 500e −5,1 s
- Suurin nopeus km/hAbarth 500e +25 km/h
- DC-lataus kWAbarth 500e +35 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Paino ↓ kgDacia Spring −223 kg
- Tavaratila lDacia Spring +140 l
Tekniset tiedot: Abarth 500e vs Dacia Spring
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Abarth 500eTurismo | Dacia SpringElectric 80 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 253 km | 250 km | Abarth +3 km |
| Akku | 37,8 kWh | 27,5 kWh | Abarth +10,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,1 kWh/100 km | 12,7 kWh/100 km | Dacia −5,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 85 kW | 50 kW | Abarth +35 kW |
| AC-lataus | 11 kW | — | — |
| Latausaika ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 10–80% | 5 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 5,8 km/min | 5,8 km/min | Ei eroa |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 155 hv | 82 hv | Abarth +73 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 12,1 s | Abarth −5,1 s |
| Suurin nopeus | 155 km/h | 130 km/h | Abarth +25 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1410 kg | 1187 kg | Dacia −223 kg |
| Tavaratila | 185 l | 325 l | Dacia +140 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Dacia |
| Pituus | 3673 mm | 3855 mm | Dacia +182 mm |
| Leveys | 1683 mm | 1722 mm | Dacia +39 mm |
| Korkeus | 1518 mm | 1519 mm | Dacia +1 mm |
| Akseliväli | 2322 mm | 2492 mm | Dacia +170 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Abarth 500e
Dacia Spring
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Abarth 500e
Dacia Spring
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Dacia Spring — sen 27,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Abarth 500e ei tarjoa tätä 37,8 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Abarth 500e vai Dacia Spring?
Abarth 500e on tehokkaampi: 155 hv verrattuna Dacia Spring:n 82 hv:iin. Ero on 73 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Dacia Spring tarjoaa suuremman tavaratilan: 325 l verrattuna Abarth 500e:n 185 l:iin. Ero on 140 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Abarth 500e ottaa vastaan jopa 85 kW DC-tehoa, Dacia Spring jopa 50 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




