Dacia Spring vs Hyundai Inster
Hyundai Inster johtaa 6–3
Suurimmat erot: Akku — Dacia Spring 27,5 kWh, Hyundai Inster 49 kWh · DC-lataus — Dacia Spring 50 kW, Hyundai Inster 85,3 kW · WLTP-toimintamatka — Dacia Spring 250 km, Hyundai Inster 370 km.
Dacia Spring
Toisen sukupolven Dacia Spring on kaupunkiauto, joka kuuluu A-segmenttiin. Siinä on 27,5 kWh:n akku ja 250 kilometrin WLTP-toimintamatka, ja moottorin teho on 82 hevosvoimaa.
Hyundai Inster
Hyundai Inster on hatchback-malli, joka kuuluu A-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri vetovaihtoehtoa sekä toimintamatkoja WLTP-standardin mukaan välillä 327 km - 370 km.
Profiili markkinoihin verrattuna: Dacia Spring vs Hyundai Inster
- Dacia SpringElectric 80
Hyundai InsterLong Range
Dacia Spring vai Hyundai Inster — kumpi voittaa missä
Hyundai Inster johtaa 6–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmHyundai Inster +120 km
- Akku kWhHyundai Inster +21,5 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmDacia Spring −2,2 kWh/100 km
- Teho hvHyundai Inster +33 hv
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Inster −1,5 s
- Suurin nopeus km/hHyundai Inster +20 km/h
- DC-lataus kWHyundai Inster +35,3 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Latausaika ↓ minEi eroa
- Paino ↓ kgDacia Spring −213 kg
- Tavaratila lDacia Spring +45 l
Tekniset tiedot: Dacia Spring vs Hyundai Inster
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Dacia SpringElectric 80 | Hyundai InsterLong Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 250 km | 370 km | Hyundai +120 km |
| Akku | 27,5 kWh | 49 kWh | Hyundai +21,5 kWh |
| Kulutus ↓ | 12,7 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Dacia −2,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 50 kW | 85,3 kW | Hyundai +35,3 kW |
| AC-lataus | — | 11 kW | — |
| Latausaika 10–80% ↓ | 30 min | 30 min | Ei eroa |
| Toimintamatka per latausminuutti | 5,8 km/min | 8,6 km/min | Hyundai +2,8 km/min |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 82 hv | 115 hv | Hyundai +33 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 12,1 s | 10,6 s | Hyundai −1,5 s |
| Suurin nopeus | 130 km/h | 150 km/h | Hyundai +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1187 kg | 1400 kg | Dacia −213 kg |
| Tavaratila | 325 l | 280 l | Dacia +45 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 3855 mm | 3825 mm | Dacia +30 mm |
| Leveys | 1722 mm | 1610 mm | Dacia +112 mm |
| Korkeus | 1519 mm | 1575 mm | Hyundai +56 mm |
| Akseliväli | 2492 mm | 2580 mm | Hyundai +88 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Dacia Spring
Hyundai Inster
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Dacia Spring
Hyundai Inster
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Dacia Spring vai Hyundai Inster?
Hyundai Inster kulkee pidemmälle: 370 km WLTP verrattuna Dacia Spring:n 250 km:iin. Ero on 120 km.
Kumpi on tehokkaampi — Dacia Spring vai Hyundai Inster?
Hyundai Inster on tehokkaampi: 115 hv verrattuna Dacia Spring:n 82 hv:iin. Ero on 33 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Dacia Spring tarjoaa suuremman tavaratilan: 325 l verrattuna Hyundai Inster:n 280 l:iin. Ero on 45 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Dacia Spring ottaa vastaan jopa 50 kW DC-tehoa, Hyundai Inster jopa 85,3 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 30 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




