Leapmotor T03 vs Smart #2

Smart #2 johtaa 5–2

Suurimmat erot: Tavaratila — Leapmotor T03 210 l, Smart #2 305 l · DC-lataus — Leapmotor T03 45 kW, Smart #2 65 kW · Teho — Leapmotor T03 95 hv, Smart #2 82 hv.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 on kaupunkikäyttöön tarkoitettu A-segmentin hatchback, jonka akku on 37,3 kWh ja WLTP-toimintamatka 275 km (mallivuosi 2026).

Smart #2

Smart #2 on kaksipaikkainen kaupunkiauto A-segmentissä: sen akku on kooltaan 35,8 kWh, toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 290 km, teho on 82 hevosvoimaa ja se tukee DC-latausta jopa 65 kW:lla.

Profiili markkinoihin verrattuna: Leapmotor T03 vs Smart #2

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Leapmotor T03 vai Smart #2 — kumpi voittaa missä

Smart #2 johtaa 5–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmSmart #2 +15 km
    Leapmotor T03
    275
    Smart #2
    290
  • Akku kWhLeapmotor T03 +1,5 kWh
    Leapmotor T03
    37,3
    Smart #2
    35,8
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmEi eroa
    Leapmotor T03
    13,6
    Smart #2
    13,6
  • Teho hvLeapmotor T03 +13 hv
    Leapmotor T03
    95
    Smart #2
    82
  • 0–100 km/h ↓ sSmart #2 −1,1 s
    Leapmotor T03
    12,7
    Smart #2
    11,6
  • Suurin nopeus km/hSmart #2 +10 km/h
    Leapmotor T03
    130
    Smart #2
    140
  • DC-lataus kWSmart #2 +20 kW
    Leapmotor T03
    45
    Smart #2
    65
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Leapmotor T03
    —
    Smart #2
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Leapmotor T03
    36
    Smart #2
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Leapmotor T03
    —
    Smart #2
    1140
  • Tavaratila lSmart #2 +95 l
    Leapmotor T03
    210
    Smart #2
    305

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Leapmotor T03 vs Smart #2

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Leapmotor T03 vs Smart #2
Tärkeimmät parametrit Leapmotor T03
Electric · mallivuosi 2026
Smart #2
Pure+
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka275 km290 kmSmart +15 km
Akku37,3 kWh35,8 kWhLeapmotor +1,5 kWh
Kulutus ↓13,6 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmEi eroa
Lataus
DC-lataus45 kW65 kWSmart +20 kW
AC-lataus—11 kW—
Latausaika 30–80% ↓36 min——
Toimintamatka per latausminuutti3,8 km/min——
Jännite———
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho95 hv82 hvLeapmotor +13 hv
0–100 km/h ↓12,7 s11,6 sSmart −1,1 s
Suurin nopeus130 km/h140 km/hSmart +10 km/h
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓—1140 kg—
Tavaratila210 l305 lSmart +95 l
Pituus3620 mm2746 mmLeapmotor +874 mm
Leveys—1760 mm—
Korkeus—1555 mm—
Akseliväli—1875 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Leapmotor T03

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

Smart #2

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Leapmotor T03

Smart #2

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Leapmotor T03 vai Smart #2?

Smart #2 kulkee pidemmälle: 290 km WLTP verrattuna Leapmotor T03:n 275 km:iin. Ero on 15 km.

Miksi mallissa Leapmotor T03 on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa Smart #2?

Leapmotor T03 sisältää 37,3 kWh ja kulkee 275 km, kun taas Smart #2:ssa on 35,8 kWh akku ja se kulkee 290 km. Energiankulutus ratkaisee: 13,6 vs. 13,6 kWh/100 km.

Miten Leapmotor T03:n ja Smart #2:n voimansiirrot eroavat?

Leapmotor T03:ssa on FWD ja 95 hv. Smart #2:ssä on RWD ja 82 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Smart #2 tarjoaa suuremman tavaratilan: 305 l verrattuna Leapmotor T03:n 210 l:iin. Ero on 95 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.