Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Smart #2 johtaa 7–2
Suurimmat erot: Akku — Renault Twingo E-Tech 27,5 kWh, Smart #2 35,8 kWh · DC-lataus — Renault Twingo E-Tech 50 kW, Smart #2 65 kW · Tavaratila — Renault Twingo E-Tech 360 l, Smart #2 305 l.
Renault Twingo E-Tech
Renault Twingo E-Tech on hatchback, joka kuuluu A-segmenttiin, ja sen toimintamatka on 263 kilometriä. Auto on myös kompakti kooltaan.
Smart #2
Smart #2 on kaksipaikkainen kaupunkiauto A-segmentissä: sen akku on kooltaan 35,8 kWh, toimintamatka WLTP-standardin mukaan on 290 km, teho on 82 hevosvoimaa ja se tukee DC-latausta jopa 65 kW:lla.
Profiili markkinoihin verrattuna: Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Renault Twingo E-Tech27.5 kWh
Smart #2Pure+
Renault Twingo E-Tech vai Smart #2 — kumpi voittaa missä
Smart #2 johtaa 7–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmSmart #2 +27 km
- Akku kWhSmart #2 +8,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −1,4 kWh/100 km
- Teho hvSmart #2 +2 hv
- 0–100 km/h ↓ sSmart #2 −0,5 s
- Suurin nopeus km/hSmart #2 +10 km/h
- DC-lataus kWSmart #2 +15 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgSmart #2 −60 kg
- Tavaratila lRenault Twingo E-Tech +55 l
Tekniset tiedot: Renault Twingo E-Tech vs Smart #2
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Renault Twingo E-Tech27.5 kWh | Smart #2Pure+ | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 263 km | 290 km | Smart +27 km |
| Akku | 27,5 kWh | 35,8 kWh | Smart +8,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 12,2 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Renault −1,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 50 kW | 65 kW | Smart +15 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 30 min | — | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | 6,1 km/min | — | — |
| Jännite | 400 V | — | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 80 hv | 82 hv | Smart +2 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 12,1 s | 11,6 s | Smart −0,5 s |
| Suurin nopeus | 130 km/h | 140 km/h | Smart +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1200 kg | 1140 kg | Smart −60 kg |
| Tavaratila | 360 l | 305 l | Renault +55 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Ei | vain Renault |
| Pituus | 3789 mm | 2746 mm | Renault +1043 mm |
| Leveys | 1720 mm | 1760 mm | Smart +40 mm |
| Korkeus | 1495 mm | 1555 mm | Smart +60 mm |
| Akseliväli | 2500 mm | 1875 mm | Renault +625 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Renault Twingo E-Tech
Smart #2
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Renault Twingo E-Tech
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Renault Twingo E-Tech vai Smart #2?
Smart #2 kulkee pidemmälle: 290 km WLTP verrattuna Renault Twingo E-Tech:n 263 km:iin. Ero on 27 km.
Miten Renault Twingo E-Tech:n ja Smart #2:n voimansiirrot eroavat?
Renault Twingo E-Tech:ssa on FWD ja 80 hv. Smart #2:ssä on RWD ja 82 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Renault Twingo E-Tech — sen 27,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Smart #2 ei tarjoa tätä 35,8 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Renault Twingo E-Tech tarjoaa suuremman tavaratilan: 360 l verrattuna Smart #2:n 305 l:iin. Ero on 55 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

