Dacia Spring vs Leapmotor T03

Leapmotor T03 johtaa 7–1

Suurimmat erot: Teho — Dacia Spring 45 hv, Leapmotor T03 95 hv · DC-lataus — Dacia Spring 30 kW, Leapmotor T03 45 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Leapmotor T03 12,7 s.

Dacia Spring

Dacia Spring on kaupunkikäyttöön tarkoitettu A-segmentin hatchback, mallivuonna 2026 kahdessa tehovariantissa: 70 ja 100 hv, WLTP-toimintamatka enintään 225 km.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 on kaupunkikäyttöön tarkoitettu A-segmentin hatchback, jonka akku on 37,3 kWh ja WLTP-toimintamatka 275 km (mallivuosi 2026).

Profiili markkinoihin verrattuna: Dacia Spring vs Leapmotor T03

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Dacia Spring vai Leapmotor T03 — kumpi voittaa missä

Leapmotor T03 johtaa 7–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLeapmotor T03 +45 km
    Dacia Spring
    230
    Leapmotor T03
    275
  • Akku kWhLeapmotor T03 +10,5 kWh
    Dacia Spring
    26,8
    Leapmotor T03
    37,3
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −0,3 kWh/100 km
    Dacia Spring
    13,9
    Leapmotor T03
    13,6
  • Teho hvLeapmotor T03 +50 hv
    Dacia Spring
    45
    Leapmotor T03
    95
  • 0–100 km/h ↓ sLeapmotor T03 −6,3 s
    Dacia Spring
    19
    Leapmotor T03
    12,7
  • Suurin nopeus km/hLeapmotor T03 +5 km/h
    Dacia Spring
    125
    Leapmotor T03
    130
  • DC-lataus kWLeapmotor T03 +15 kW
    Dacia Spring
    30
    Leapmotor T03
    45
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Dacia Spring
    7
    Leapmotor T03
    —
  • Paino ↓ kgEi tietoja
    Dacia Spring
    895
    Leapmotor T03
    —
  • Tavaratila lDacia Spring +80 l
    Dacia Spring
    290
    Leapmotor T03
    210

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Dacia Spring vs Leapmotor T03

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Tärkeimmät parametrit Dacia Spring
Electric 45
Leapmotor T03
Electric · mallivuosi 2026
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka230 km275 kmLeapmotor +45 km
Akku26,8 kWh37,3 kWhLeapmotor +10,5 kWh
Kulutus ↓13,9 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmLeapmotor −0,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus30 kW45 kWLeapmotor +15 kW
AC-lataus7 kW——
Latausaika ⚠56 min 0–80%36 min 30–80%20 min
Toimintamatka per latausminuutti3,3 km/min3,8 km/minLeapmotor +0,5 km/min
Jännite400 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho45 hv95 hvLeapmotor +50 hv
0–100 km/h ↓19 s12,7 sLeapmotor −6,3 s
Suurin nopeus125 km/h130 km/hLeapmotor +5 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓895 kg——
Tavaratila290 l210 lDacia +80 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain Dacia
Pituus3701 mm3620 mmDacia +81 mm
Leveys1583 mm——
Korkeus1489 mm——
Akseliväli2423 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Dacia Spring

Kustannus per 100 km4,17
Kuukaudessa52
Vuodessa626

Leapmotor T03

Kustannus per 100 km4,08
Kuukaudessa51
Vuodessa612

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Dacia Spring

Leapmotor T03

Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti A

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Dacia Spring vai Leapmotor T03?

Leapmotor T03 kulkee pidemmälle: 275 km WLTP verrattuna Dacia Spring:n 230 km:iin. Ero on 45 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Dacia Spring — sen 26,8 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Leapmotor T03 ei tarjoa tätä 37,3 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — Dacia Spring vai Leapmotor T03?

Leapmotor T03 on tehokkaampi: 95 hv verrattuna Dacia Spring:n 45 hv:iin. Ero on 50 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Dacia Spring tarjoaa suuremman tavaratilan: 290 l verrattuna Leapmotor T03:n 210 l:iin. Ero on 80 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.