Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq leder 6–3
Största skillnaderna: 0–100 km/h — Peugeot E-3008 8,7 s, Škoda Elroq 6,2 s · Effekt — Peugeot E-3008 231 hk, Škoda Elroq 299 hk · Batteri — Peugeot E-3008 96,9 kWh, Škoda Elroq 77 kWh.
Peugeot E-3008
Peugeot E-3008 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 497 till 698 km, effekt från 213 till 325 hk.
Škoda Elroq
Škoda Elroq är en eldriven SUV i segmentet C med antingen bakhjulsdrift (RWD) eller fyrhjulsdrift (AWD): 190–340 hästkrafter, upp till 576 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med en effekt på upp till 165 kW.
Profil mot marknaden: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Peugeot E-3008230 Long Range
Škoda Elroq85x
Peugeot E-3008 eller Škoda Elroq — vem vinner var
Škoda Elroq leder 6–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPeugeot E-3008 +122 km
- Batteri kWhPeugeot E-3008 +19,9 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,6 kWh/100 km
- Effekt hkŠkoda Elroq +68 hk
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −2,5 s
- Toppfart km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- DC-laddning kWŠkoda Elroq +5 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgŠkoda Elroq −34 kg
- Bagageutrymme lPeugeot E-3008 +50 l
Tekniska data: Peugeot E-3008 vs Škoda Elroq
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | 230 Long Range | Škoda Elroq85x | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 698 km | 576 km | Peugeot +122 km |
| Batteri | 96,9 kWh | 77 kWh | Peugeot +19,9 kWh |
| Förbrukning ↓ | 17,1 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −1,6 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 160 kW | 165 kW | Škoda +5 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 27 min 20–80% | 29 min 10–80% | 2 min |
| Räckvidd per laddminut | 15,5 km/min | 13,9 km/min | Peugeot +1,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 231 hk | 299 hk | Škoda +68 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,7 s | 6,2 s | Škoda −2,5 s |
| Toppfart | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Drivning | FWD | AWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2166 kg | 2132 kg | Škoda −34 kg |
| Bagageutrymme | 520 l | 470 l | Peugeot +50 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4542 mm | 4488 mm | Peugeot +54 mm |
| Bredd | 1895 mm | 1884 mm | Peugeot +11 mm |
| Höjd | 1641 mm | 1620 mm | Peugeot +21 mm |
| Hjulbas | 2739 mm | 2766 mm | Škoda +27 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Peugeot E-3008
Škoda Elroq
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Peugeot E-3008
Škoda Elroq
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Peugeot E-3008 eller Škoda Elroq?
Peugeot E-3008 går längre: 698 km WLTP mot 576 km för Škoda Elroq. Det är en skillnad på 122 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Peugeot E-3008 och Škoda Elroq?
Peugeot E-3008 har FWD och 231 hk. Škoda Elroq har AWD och 299 hk.
Vilken laddar snabbast?
Peugeot E-3008 accepterar upp till 160 kW DC, Škoda Elroq upp till 165 kW.
Vilken är billigast att köra?
Škoda Elroq förbrukar mindre el: 15,5 kWh/100 km mot 17,1 kWh/100 km i Peugeot E-3008. Över 15000 km per år är det en skillnad på 240 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





