Dacia Spring vs Leapmotor T03
Leapmotor T03 leder 7–1
Största skillnaderna: Effekt — Dacia Spring 45 hk, Leapmotor T03 95 hk · DC-laddning — Dacia Spring 30 kW, Leapmotor T03 45 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Leapmotor T03 12,7 s.
Dacia Spring
Dacia Spring är en liten stadshatchback i A-segmentet, i årsmodell 2026 i två effektvarianter: 70 och 100 hk, med en WLTP-räckvidd på upp till 225 km.
Leapmotor T03
Leapmotor T03 är en liten stadshatchback i A-segmentet med ett batteri på 37,3 kWh och en WLTP-räckvidd på 275 km i årsmodell 2026.
Profil mot marknaden: Dacia Spring vs Leapmotor T03
- Dacia SpringElectric 45
Leapmotor T03Electric · årsmodell 2026
Dacia Spring eller Leapmotor T03 — vem vinner var
Leapmotor T03 leder 7–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmLeapmotor T03 +45 km
- Batteri kWhLeapmotor T03 +10,5 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −0,3 kWh/100 km
- Effekt hkLeapmotor T03 +50 hk
- 0–100 km/h ↓ sLeapmotor T03 −6,3 s
- Toppfart km/hLeapmotor T03 +5 km/h
- DC-laddning kWLeapmotor T03 +15 kW
- AC-laddning kWSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lDacia Spring +80 l
Tekniska data: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Dacia SpringElectric 45 | Leapmotor T03Electric · årsmodell 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 230 km | 275 km | Leapmotor +45 km |
| Batteri | 26,8 kWh | 37,3 kWh | Leapmotor +10,5 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Leapmotor −0,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 30 kW | 45 kW | Leapmotor +15 kW |
| AC-laddning | 7 kW | — | — |
| Laddning ⚠ | 56 min 0–80% | 36 min 30–80% | 20 min |
| Räckvidd per laddminut | 3,3 km/min | 3,8 km/min | Leapmotor +0,5 km/min |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 45 hk | 95 hk | Leapmotor +50 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 19 s | 12,7 s | Leapmotor −6,3 s |
| Toppfart | 125 km/h | 130 km/h | Leapmotor +5 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 895 kg | — | — |
| Bagageutrymme | 290 l | 210 l | Dacia +80 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Dacia |
| Längd | 3701 mm | 3620 mm | Dacia +81 mm |
| Bredd | 1583 mm | — | — |
| Höjd | 1489 mm | — | — |
| Hjulbas | 2423 mm | — | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Dacia Spring
Leapmotor T03
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Dacia Spring
Leapmotor T03
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment A
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Dacia Spring eller Leapmotor T03?
Leapmotor T03 går längre: 275 km WLTP mot 230 km för Dacia Spring. Det är en skillnad på 45 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Dacia Spring — dess 26,8 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Leapmotor T03, med 37,3 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Dacia Spring eller Leapmotor T03?
Leapmotor T03 är starkare: 95 hk mot 45 hk för Dacia Spring. Skillnaden är 50 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Dacia Spring rymmer mer: 290 l mot 210 l i Leapmotor T03. Skillnaden är 80 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




