Dacia Spring vs Dacia Spring
Dacia Spring leder 8–1
Största skillnaderna: Effekt — Dacia Spring 45 hk, Dacia Spring 82 hk · DC-laddning — Dacia Spring 30 kW, Dacia Spring 50 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Dacia Spring 12,1 s.
Dacia Spring
Dacia Spring är en liten stadshatchback i A-segmentet, i årsmodell 2026 i två effektvarianter: 70 och 100 hk, med en WLTP-räckvidd på upp till 225 km.
Dacia Spring
Den andra generationen av Dacia Spring är en stadsbil i segment A med ett batteri på 27,5 kWh, en räckvidd enligt WLTP-standarden på 250 km och en effekt på 82 hästkrafter.
Profil mot marknaden: Dacia Spring vs Dacia Spring
- Dacia SpringElectric 45
- Dacia SpringElectric 80
Dacia Spring eller Dacia Spring — vem vinner var
Dacia Spring leder 8–1
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmDacia Spring +20 km
- Batteri kWhDacia Spring +0,7 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmDacia Spring −1,2 kWh/100 km
- Effekt hkDacia Spring +37 hk
- 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −6,9 s
- Toppfart km/hDacia Spring +5 km/h
- DC-laddning kWDacia Spring +20 kW
- AC-laddning kWSaknar data
- Vikt ↓ kgDacia Spring −292 kg
- Bagageutrymme lDacia Spring +35 l
Tekniska data: Dacia Spring vs Dacia Spring
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Dacia SpringElectric 45 | Dacia SpringElectric 80 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 230 km | 250 km | Dacia +20 km |
| Batteri | 26,8 kWh | 27,5 kWh | Dacia +0,7 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,9 kWh/100 km | 12,7 kWh/100 km | Dacia −1,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 30 kW | 50 kW | Dacia +20 kW |
| AC-laddning | 7 kW | — | — |
| Laddning ⚠ | 56 min 0–80% | 30 min 10–80% | 26 min |
| Räckvidd per laddminut | 3,3 km/min | 5,8 km/min | Dacia +2,5 km/min |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 45 hk | 82 hk | Dacia +37 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 19 s | 12,1 s | Dacia −6,9 s |
| Toppfart | 125 km/h | 130 km/h | Dacia +5 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 895 kg | 1187 kg | Dacia −292 kg |
| Bagageutrymme | 290 l | 325 l | Dacia +35 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 3701 mm | 3855 mm | Dacia +154 mm |
| Bredd | 1583 mm | 1722 mm | Dacia +139 mm |
| Höjd | 1489 mm | 1519 mm | Dacia +30 mm |
| Hjulbas | 2423 mm | 2492 mm | Dacia +69 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Dacia Spring
Dacia Spring
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Dacia Spring
Dacia Spring
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment A
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Dacia Spring eller Dacia Spring?
Dacia Spring går längre: 250 km WLTP mot 230 km för Dacia Spring. Det är en skillnad på 20 km.
Vilken är kraftfullare — Dacia Spring eller Dacia Spring?
Dacia Spring är starkare: 82 hk mot 45 hk för Dacia Spring. Skillnaden är 37 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Dacia Spring rymmer mer: 325 l mot 290 l i Dacia Spring. Skillnaden är 35 l.
Vilken laddar snabbast?
Dacia Spring accepterar upp till 30 kW DC, Dacia Spring upp till 50 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




