Abarth 500e vs Dacia Spring
Abarth 500e leder 6–3
Största skillnaderna: Effekt — Abarth 500e 155 hk, Dacia Spring 82 hk · Bagageutrymme — Abarth 500e 185 l, Dacia Spring 325 l · 0–100 km/h — Abarth 500e 7 s, Dacia Spring 12,1 s.
Abarth 500e
En elektrisk halvkombi i segment A, som kombinerar kompakta dimensioner med en toppfart på upp till 155 km/h och en acceleration från 0 till 100 km/h på 7 sekunder.
Dacia Spring
Den andra generationen av Dacia Spring är en stadsbil i segment A med ett batteri på 27,5 kWh, en räckvidd enligt WLTP-standarden på 250 km och en effekt på 82 hästkrafter.
Profil mot marknaden: Abarth 500e vs Dacia Spring
Abarth 500eTurismo- Dacia SpringElectric 80
Abarth 500e eller Dacia Spring — vem vinner var
Abarth 500e leder 6–3
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAbarth 500e +3 km
- Batteri kWhAbarth 500e +10,3 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmDacia Spring −5,4 kWh/100 km
- Effekt hkAbarth 500e +73 hk
- 0–100 km/h ↓ sAbarth 500e −5,1 s
- Toppfart km/hAbarth 500e +25 km/h
- DC-laddning kWAbarth 500e +35 kW
- AC-laddning kWSaknar data
- Vikt ↓ kgDacia Spring −223 kg
- Bagageutrymme lDacia Spring +140 l
Tekniska data: Abarth 500e vs Dacia Spring
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Abarth 500eTurismo | Dacia SpringElectric 80 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 253 km | 250 km | Abarth +3 km |
| Batteri | 37,8 kWh | 27,5 kWh | Abarth +10,3 kWh |
| Förbrukning ↓ | 18,1 kWh/100 km | 12,7 kWh/100 km | Dacia −5,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 85 kW | 50 kW | Abarth +35 kW |
| AC-laddning | 11 kW | — | — |
| Laddning ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 10–80% | 5 min |
| Räckvidd per laddminut | 5,8 km/min | 5,8 km/min | Ingen skillnad |
| Spänning | 400 V | — | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 155 hk | 82 hk | Abarth +73 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7 s | 12,1 s | Abarth −5,1 s |
| Toppfart | 155 km/h | 130 km/h | Abarth +25 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1410 kg | 1187 kg | Dacia −223 kg |
| Bagageutrymme | 185 l | 325 l | Dacia +140 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Dacia |
| Längd | 3673 mm | 3855 mm | Dacia +182 mm |
| Bredd | 1683 mm | 1722 mm | Dacia +39 mm |
| Höjd | 1518 mm | 1519 mm | Dacia +1 mm |
| Hjulbas | 2322 mm | 2492 mm | Dacia +170 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Abarth 500e
Dacia Spring
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Abarth 500e
Dacia Spring
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment A
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Dacia Spring — dess 27,5 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Abarth 500e, med 37,8 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Abarth 500e eller Dacia Spring?
Abarth 500e är starkare: 155 hk mot 82 hk för Dacia Spring. Skillnaden är 73 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Dacia Spring rymmer mer: 325 l mot 185 l i Abarth 500e. Skillnaden är 140 l.
Vilken laddar snabbast?
Abarth 500e accepterar upp till 85 kW DC, Dacia Spring upp till 50 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




