Dacia Spring vs Leapmotor T03

Dacia Spring leder 4–3

Största skillnaderna: Bagageutrymme — Dacia Spring 325 l, Leapmotor T03 210 l · Batteri — Dacia Spring 27,5 kWh, Leapmotor T03 37,3 kWh · Effekt — Dacia Spring 82 hk, Leapmotor T03 95 hk.

Dacia Spring

Den andra generationen av Dacia Spring är en stadsbil i segment A med ett batteri på 27,5 kWh, en räckvidd enligt WLTP-standarden på 250 km och en effekt på 82 hästkrafter.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 är en liten stadshatchback i A-segmentet med ett batteri på 37,3 kWh och en WLTP-räckvidd på 275 km i årsmodell 2026.

Profil mot marknaden: Dacia Spring vs Leapmotor T03

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Dacia Spring eller Leapmotor T03 — vem vinner var

Dacia Spring leder 4–3

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmLeapmotor T03 +25 km
    Dacia Spring
    250
    Leapmotor T03
    275
  • Batteri kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Leapmotor T03
    37,3
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmDacia Spring −0,9 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Leapmotor T03
    13,6
  • Effekt hkLeapmotor T03 +13 hk
    Dacia Spring
    82
    Leapmotor T03
    95
  • 0–100 km/h ↓ sDacia Spring −0,6 s
    Dacia Spring
    12,1
    Leapmotor T03
    12,7
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Dacia Spring
    130
    Leapmotor T03
    130
  • DC-laddning kWDacia Spring +5 kW
    Dacia Spring
    50
    Leapmotor T03
    45
  • AC-laddning kWSaknar data
    Dacia Spring
    —
    Leapmotor T03
    —
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    Dacia Spring
    1187
    Leapmotor T03
    —
  • Bagageutrymme lDacia Spring +115 l
    Dacia Spring
    325
    Leapmotor T03
    210

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Dacia Spring vs Leapmotor T03

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Nyckelparametrar Dacia Spring
Electric 80
Leapmotor T03
Electric · årsmodell 2026
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd250 km275 kmLeapmotor +25 km
Batteri27,5 kWh37,3 kWhLeapmotor +9,8 kWh
Förbrukning ↓12,7 kWh/100 km13,6 kWh/100 kmDacia −0,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning50 kW45 kWDacia +5 kW
AC-laddning———
Laddning ⚠30 min 10–80%36 min 30–80%6 min
Räckvidd per laddminut5,8 km/min3,8 km/minDacia +2 km/min
Spänning———
Prestanda och drivlina
Effekt82 hk95 hkLeapmotor +13 hk
0–100 km/h ↓12,1 s12,7 sDacia −0,6 s
Toppfart130 km/h130 km/hIngen skillnad
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1187 kg——
Bagageutrymme325 l210 lDacia +115 l
V2L (extern strömförsörjning)JaNejbara Dacia
Längd3855 mm3620 mmDacia +235 mm
Bredd1722 mm——
Höjd1519 mm——
Hjulbas2492 mm——

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Dacia Spring

Kostnad per 100 km3,81
Per månad48
Per år571

Leapmotor T03

Kostnad per 100 km4,08
Per månad51
Per år612

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Dacia Spring

Leapmotor T03

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment A

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Dacia Spring eller Leapmotor T03?

Leapmotor T03 går längre: 275 km WLTP mot 250 km för Dacia Spring. Det är en skillnad på 25 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Dacia Spring — dess 27,5 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Leapmotor T03, med 37,3 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken har störst bagageutrymme?

Dacia Spring rymmer mer: 325 l mot 210 l i Leapmotor T03. Skillnaden är 115 l.

Vilken laddar snabbast?

Dacia Spring accepterar upp till 50 kW DC, Leapmotor T03 upp till 45 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.