Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech

Renault Twingo E-Tech leder 4–3

Största skillnaderna: Bagageutrymme — Leapmotor T03 210 l, Renault Twingo E-Tech 360 l · Batteri — Leapmotor T03 37,3 kWh, Renault Twingo E-Tech 27,5 kWh · Effekt — Leapmotor T03 95 hk, Renault Twingo E-Tech 80 hk.

Leapmotor T03

Leapmotor T03 är en liten stadshatchback i A-segmentet med ett batteri på 37,3 kWh och en WLTP-räckvidd på 275 km i årsmodell 2026.

Renault Twingo E-Tech

Renault Twingo E-Tech är en stadsbil i form av en halvkombi (hatchback) från segment A, som erbjuder en räckvidd på 263 kilometer och kompakta dimensioner.

Profil mot marknaden: Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Leapmotor T03 eller Renault Twingo E-Tech — vem vinner var

Renault Twingo E-Tech leder 4–3

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmLeapmotor T03 +12 km
    Leapmotor T03
    275
    Renault Twingo E-Tech
    263
  • Batteri kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
    Leapmotor T03
    37,3
    Renault Twingo E-Tech
    27,5
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −1,4 kWh/100 km
    Leapmotor T03
    13,6
    Renault Twingo E-Tech
    12,2
  • Effekt hkLeapmotor T03 +15 hk
    Leapmotor T03
    95
    Renault Twingo E-Tech
    80
  • 0–100 km/h ↓ sRenault Twingo E-Tech −0,6 s
    Leapmotor T03
    12,7
    Renault Twingo E-Tech
    12,1
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Leapmotor T03
    130
    Renault Twingo E-Tech
    130
  • DC-laddning kWRenault Twingo E-Tech +5 kW
    Leapmotor T03
    45
    Renault Twingo E-Tech
    50
  • AC-laddning kWSaknar data
    Leapmotor T03
    —
    Renault Twingo E-Tech
    11
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    Leapmotor T03
    —
    Renault Twingo E-Tech
    1200
  • Bagageutrymme lRenault Twingo E-Tech +150 l
    Leapmotor T03
    210
    Renault Twingo E-Tech
    360

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech
Nyckelparametrar Leapmotor T03
Electric · årsmodell 2026
Renault Twingo E-Tech
27.5 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd275 km263 kmLeapmotor +12 km
Batteri37,3 kWh27,5 kWhLeapmotor +9,8 kWh
Förbrukning ↓13,6 kWh/100 km12,2 kWh/100 kmRenault −1,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning45 kW50 kWRenault +5 kW
AC-laddning—11 kW—
Laddning ⚠36 min 30–80%30 min 10–80%6 min
Räckvidd per laddminut3,8 km/min6,1 km/minRenault +2,3 km/min
Spänning—400 V—
Prestanda och drivlina
Effekt95 hk80 hkLeapmotor +15 hk
0–100 km/h ↓12,7 s12,1 sRenault −0,6 s
Toppfart130 km/h130 km/hIngen skillnad
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—1200 kg—
Bagageutrymme210 l360 lRenault +150 l
V2L (extern strömförsörjning)NejJabara Renault
Längd3620 mm3789 mmRenault +169 mm
Bredd—1720 mm—
Höjd—1495 mm—
Hjulbas—2500 mm—

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Leapmotor T03

Kostnad per 100 km4,08
Per månad51
Per år612

Renault Twingo E-Tech

Kostnad per 100 km3,66
Per månad46
Per år549

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Leapmotor T03

Renault Twingo E-Tech

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment A

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Leapmotor T03 eller Renault Twingo E-Tech?

Leapmotor T03 går längre: 275 km WLTP mot 263 km för Renault Twingo E-Tech. Det är en skillnad på 12 km.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Renault Twingo E-Tech — dess 27,5 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Leapmotor T03, med 37,3 kWh, erbjuder inte detta.

Vilken har störst bagageutrymme?

Renault Twingo E-Tech rymmer mer: 360 l mot 210 l i Leapmotor T03. Skillnaden är 150 l.

Vilken laddar snabbast?

Leapmotor T03 accepterar upp till 45 kW DC, Renault Twingo E-Tech upp till 50 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.