Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Cupra Raval leder 6–4
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Cupra Raval 441 l, Mini Cooper Electric 210 l · WLTP-räckvidd — Cupra Raval 444 km, Mini Cooper Electric 400 km · DC-laddning — Cupra Raval 105 kW, Mini Cooper Electric 95 kW.
Cupra Raval
Cupra Raval är en liten stadshatchback i B-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 328 till 444 km, effekt från 135 till 226 hk.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric är en stadsbil av typen halvkombi (hatchback) i segmentet B, som erbjuder tre olika drivlinor med varierande effekt och räckvidd.
Profil mot marknaden: Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Cupra Raval52 kWh
Mini Cooper ElectricSE
Cupra Raval eller Mini Cooper Electric — vem vinner var
Cupra Raval leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmCupra Raval +44 km
- Batteri kWhCupra Raval +2,8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmCupra Raval −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkMini Cooper Electric +7 hk
- 0–100 km/h ↓ sMini Cooper Electric −0,4 s
- Toppfart km/hMini Cooper Electric +10 km/h
- DC-laddning kWCupra Raval +10 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minCupra Raval −2 min
- Vikt ↓ kgMini Cooper Electric −5 kg
- Bagageutrymme lCupra Raval +231 l
Tekniska data: Cupra Raval vs Mini Cooper Electric
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Cupra Raval52 kWh | Mini Cooper ElectricSE | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 444 km | 400 km | Cupra +44 km |
| Batteri | 52 kWh | 49,2 kWh | Cupra +2,8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,6 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Cupra −1,1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 105 kW | 95 kW | Cupra +10 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 28 min | 30 min | Cupra −2 min |
| Räckvidd per laddminut | 11,1 km/min | 9,3 km/min | Cupra +1,8 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 211 hk | 218 hk | Mini +7 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 6,7 s | Mini −0,4 s |
| Toppfart | 160 km/h | 170 km/h | Mini +10 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1610 kg | 1605 kg | Mini −5 kg |
| Bagageutrymme | 441 l | 210 l | Cupra +231 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Cupra |
| Längd | 4046 mm | 3858 mm | Cupra +188 mm |
| Bredd | 1784 mm | 1756 mm | Cupra +28 mm |
| Höjd | 1514 mm | 1460 mm | Cupra +54 mm |
| Hjulbas | 2599 mm | 2526 mm | Cupra +73 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Cupra Raval
Mini Cooper Electric
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Cupra Raval
Mini Cooper Electric
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Cupra Ravalvs
Cupra Ravalvs
Renault 5 E-Tech
Cupra Ravalvs
Opel Corsa Electric
Cupra Ravalvs
Nissan Micra
Cupra Ravalvs
GWM Ora 03
Cupra Ravalvs
Volkswagen ID. Polo
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
GWM Ora 03
Mini Cooper Electricvs
Mini Cooper Electricvs
Renault 5 E-Tech
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. PoloVanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Cupra Raval eller Mini Cooper Electric?
Cupra Raval går längre: 444 km WLTP mot 400 km för Mini Cooper Electric. Det är en skillnad på 44 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Cupra Raval — dess 52 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Mini Cooper Electric, med 49,2 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Cupra Raval rymmer mer: 441 l mot 210 l i Mini Cooper Electric. Skillnaden är 231 l.
Vilken laddar snabbast?
Cupra Raval accepterar upp till 105 kW DC, Mini Cooper Electric upp till 95 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 28 och 30 min.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.