Cupra Raval vs Nissan Micra
Cupra Raval leder 7–1
Största skillnaderna: Effekt — Cupra Raval 211 hk, Nissan Micra 150 hk · Bagageutrymme — Cupra Raval 441 l, Nissan Micra 326 l · 0–100 km/h — Cupra Raval 7,1 s, Nissan Micra 8 s.
Cupra Raval
Cupra Raval är en liten stadshatchback i B-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 328 till 444 km, effekt från 135 till 226 hk.
Nissan Micra
Nissan Micra (modellår 2026) är en kompakt halvkombi av segment B, som erbjuds med två olika räckviddsalternativ- och motoreffektalternativ och har framhjulsdrift.
Profil mot marknaden: Cupra Raval vs Nissan Micra
Cupra Raval52 kWh
Nissan Micra52 kWh
Cupra Raval eller Nissan Micra — vem vinner var
Cupra Raval leder 7–1
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmCupra Raval +28 km
- Batteri kWhIngen skillnad
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmCupra Raval −1,1 kWh/100 km
- Effekt hkCupra Raval +61 hk
- 0–100 km/h ↓ sCupra Raval −0,9 s
- Toppfart km/hCupra Raval +10 km/h
- DC-laddning kWCupra Raval +5 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgNissan Micra −158 kg
- Bagageutrymme lCupra Raval +115 l
Tekniska data: Cupra Raval vs Nissan Micra
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Cupra Raval52 kWh | Nissan Micra52 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 444 km | 416 km | Cupra +28 km |
| Batteri | 52 kWh | 52 kWh | Ingen skillnad |
| Förbrukning ↓ | 13,6 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Cupra −1,1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 105 kW | 100 kW | Cupra +5 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 28 min 10–80% | 30 min 15–80% | 2 min |
| Räckvidd per laddminut | 11,1 km/min | 9 km/min | Cupra +2,1 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 211 hk | 150 hk | Cupra +61 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 8 s | Cupra −0,9 s |
| Toppfart | 160 km/h | 150 km/h | Cupra +10 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1610 kg | 1452 kg | Nissan −158 kg |
| Bagageutrymme | 441 l | 326 l | Cupra +115 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4046 mm | 3974 mm | Cupra +72 mm |
| Bredd | 1784 mm | 1774 mm | Cupra +10 mm |
| Höjd | 1514 mm | 1499 mm | Cupra +15 mm |
| Hjulbas | 2599 mm | 2541 mm | Cupra +58 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Cupra Raval
Nissan Micra
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Cupra Raval
Nissan Micra
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Cupra Raval eller Nissan Micra?
Cupra Raval går längre: 444 km WLTP mot 416 km för Nissan Micra. Det är en skillnad på 28 km.
Vilken är kraftfullare — Cupra Raval eller Nissan Micra?
Cupra Raval är starkare: 211 hk mot 150 hk för Nissan Micra. Skillnaden är 61 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Cupra Raval rymmer mer: 441 l mot 326 l i Nissan Micra. Skillnaden är 115 l.
Vilken laddar snabbast?
Cupra Raval accepterar upp till 105 kW DC, Nissan Micra upp till 100 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.



