Cupra Raval vs GWM Ora 03
Cupra Raval leder 6–2
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Cupra Raval 441 l, GWM Ora 03 228 l · DC-laddning — Cupra Raval 105 kW, GWM Ora 03 67 kW · Effekt — Cupra Raval 211 hk, GWM Ora 03 171 hk.
Cupra Raval
Cupra Raval är en liten stadshatchback i B-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 328 till 444 km, effekt från 135 till 226 hk.
GWM Ora 03
GWM Ora 03 är en eldriven halvkombi i segmentet B som erbjuder två batterikapacitetsalternativ, samtidigt som den har samma motoreffekt.
Profil mot marknaden: Cupra Raval vs GWM Ora 03
Cupra Raval52 kWh
GWM Ora 0363 kWh
Cupra Raval eller GWM Ora 03 — vem vinner var
Cupra Raval leder 6–2
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmCupra Raval +24 km
- Batteri kWhGWM Ora 03 +11 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmCupra Raval −2,9 kWh/100 km
- Effekt hkCupra Raval +40 hk
- 0–100 km/h ↓ sCupra Raval −1,1 s
- Toppfart km/hIngen skillnad
- DC-laddning kWCupra Raval +38 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgGWM Ora 03 −30 kg
- Bagageutrymme lCupra Raval +213 l
Tekniska data: Cupra Raval vs GWM Ora 03
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Cupra Raval52 kWh | GWM Ora 0363 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 444 km | 420 km | Cupra +24 km |
| Batteri | 52 kWh | 63 kWh | GWM Ora +11 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,6 kWh/100 km | 16,5 kWh/100 km | Cupra −2,9 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 105 kW | 67 kW | Cupra +38 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 28 min 10–80% | 48 min 15–80% | 20 min |
| Räckvidd per laddminut | 11,1 km/min | 5,7 km/min | Cupra +5,4 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 211 hk | 171 hk | Cupra +40 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,1 s | 8,2 s | Cupra −1,1 s |
| Toppfart | 160 km/h | 160 km/h | Ingen skillnad |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1610 kg | 1580 kg | GWM Ora −30 kg |
| Bagageutrymme | 441 l | 228 l | Cupra +213 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4046 mm | 4235 mm | GWM Ora +189 mm |
| Bredd | 1784 mm | 1825 mm | GWM Ora +41 mm |
| Höjd | 1514 mm | 1603 mm | GWM Ora +89 mm |
| Hjulbas | 2599 mm | 2650 mm | GWM Ora +51 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Cupra Raval
GWM Ora 03
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Cupra Raval
GWM Ora 03
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Cupra Raval eller GWM Ora 03?
Cupra Raval går längre: 444 km WLTP mot 420 km för GWM Ora 03. Det är en skillnad på 24 km.
Varför har GWM Ora 03 ett större batteri men kortare räckvidd än Cupra Raval?
GWM Ora 03 har 63 kWh och kör 420 km, medan Cupra Raval med sitt 52 kWh batteri kör 444 km. Energiförbrukningen avgör: 16,5 mot 13,6 kWh/100 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
Cupra Raval rymmer mer: 441 l mot 228 l i GWM Ora 03. Skillnaden är 213 l.
Vilken laddar snabbast?
Cupra Raval accepterar upp till 105 kW DC, GWM Ora 03 upp till 67 kW.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.



