GWM Ora 03 vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech leder 7–3
Största skillnaderna: Laddning 15–80% — GWM Ora 03 48 min, Renault 5 E-Tech 30 min · DC-laddning — GWM Ora 03 67 kW, Renault 5 E-Tech 100 kW · Bagageutrymme — GWM Ora 03 228 l, Renault 5 E-Tech 326 l.
GWM Ora 03
GWM Ora 03 är en eldriven halvkombi i segmentet B som erbjuder två batterikapacitetsalternativ, samtidigt som den har samma motoreffekt.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech är en eldriven halvkombi i segment B med framhjulsdrift (FWD): 95–150 hästkrafter, upp till 430 km räckvidd enligt WLTP, och snabbladdning (DC) upp till 100 kW.
Profil mot marknaden: GWM Ora 03 vs Renault 5 E-Tech
GWM Ora 0363 kWh
Renault 5 E-TechComfort Range 150
GWM Ora 03 eller Renault 5 E-Tech — vem vinner var
Renault 5 E-Tech leder 7–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmRenault 5 E-Tech +10 km
- Batteri kWhGWM Ora 03 +11 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −2,3 kWh/100 km
- Effekt hkGWM Ora 03 +21 hk
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −0,3 s
- Toppfart km/hGWM Ora 03 +10 km/h
- DC-laddning kWRenault 5 E-Tech +33 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minRenault 5 E-Tech −18 min
- Vikt ↓ kgRenault 5 E-Tech −131 kg
- Bagageutrymme lRenault 5 E-Tech +98 l
Tekniska data: GWM Ora 03 vs Renault 5 E-Tech
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | GWM Ora 0363 kWh | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 420 km | 430 km | Renault +10 km |
| Batteri | 63 kWh | 52 kWh | GWM Ora +11 kWh |
| Förbrukning ↓ | 16,5 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −2,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 67 kW | 100 kW | Renault +33 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 15–80% ↓ | 48 min | 30 min | Renault −18 min |
| Räckvidd per laddminut | 5,7 km/min | 9,3 km/min | Renault +3,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 171 hk | 150 hk | GWM Ora +21 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,2 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Toppfart | 160 km/h | 150 km/h | GWM Ora +10 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1580 kg | 1449 kg | Renault −131 kg |
| Bagageutrymme | 228 l | 326 l | Renault +98 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4235 mm | 3922 mm | GWM Ora +313 mm |
| Bredd | 1825 mm | 1774 mm | GWM Ora +51 mm |
| Höjd | 1603 mm | 1498 mm | GWM Ora +105 mm |
| Hjulbas | 2650 mm | 2540 mm | GWM Ora +110 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
GWM Ora 03
Renault 5 E-Tech
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
GWM Ora 03
Renault 5 E-Tech
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — GWM Ora 03 eller Renault 5 E-Tech?
Renault 5 E-Tech går längre: 430 km WLTP mot 420 km för GWM Ora 03. Det är en skillnad på 10 km.
Varför har GWM Ora 03 ett större batteri men kortare räckvidd än Renault 5 E-Tech?
GWM Ora 03 har 63 kWh och kör 420 km, medan Renault 5 E-Tech med sitt 52 kWh batteri kör 430 km. Energiförbrukningen avgör: 16,5 mot 14,2 kWh/100 km.
Vilken har störst bagageutrymme?
Renault 5 E-Tech rymmer mer: 326 l mot 228 l i GWM Ora 03. Skillnaden är 98 l.
Vilken laddar snabbast?
GWM Ora 03 accepterar upp till 67 kW DC, Renault 5 E-Tech upp till 100 kW. Laddning från 15 till 80% tar respektive 48 och 30 min.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.


