Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech leder 5–2
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Peugeot e-208 309 l, Renault 5 E-Tech 326 l · Förbrukning — Peugeot e-208 14,9 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km · Effekt — Peugeot e-208 156 hk, Renault 5 E-Tech 150 hk.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 är en hatchback i B-segmentet i tre varianter: WLTP-räckvidd från 361 till 433 km, effekt från 136 till 281 hk.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech är en eldriven halvkombi i segment B med framhjulsdrift (FWD): 95–150 hästkrafter, upp till 430 km räckvidd enligt WLTP, och snabbladdning (DC) upp till 100 kW.
Profil mot marknaden: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Peugeot e-208GT 156
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Peugeot e-208 eller Renault 5 E-Tech — vem vinner var
Renault 5 E-Tech leder 5–2
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPeugeot e-208 +3 km
- Batteri kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,7 kWh/100 km
- Effekt hkPeugeot e-208 +6 hk
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −0,3 s
- Toppfart km/hIngen skillnad
- DC-laddning kWIngen skillnad
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgRenault 5 E-Tech −6 kg
- Bagageutrymme lRenault 5 E-Tech +17 l
Tekniska data: Peugeot e-208 vs Renault 5 E-Tech
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | GT 156 | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 433 km | 430 km | Peugeot +3 km |
| Batteri | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Förbrukning ↓ | 14,9 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,7 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 100 kW | 100 kW | Ingen skillnad |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 35 min 0–80% | 30 min 15–80% | 5 min |
| Räckvidd per laddminut | 9,9 km/min | 9,3 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 156 hk | 150 hk | Peugeot +6 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 8,2 s | 7,9 s | Renault −0,3 s |
| Toppfart | 150 km/h | 150 km/h | Ingen skillnad |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1455 kg | 1449 kg | Renault −6 kg |
| Bagageutrymme | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4055 mm | 3922 mm | Peugeot +133 mm |
| Bredd | 1745 mm | 1774 mm | Renault +29 mm |
| Höjd | 1430 mm | 1498 mm | Renault +68 mm |
| Hjulbas | 2540 mm | 2540 mm | Ingen skillnad |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Peugeot e-208
Renault 5 E-Tech
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Vanliga frågor om denna jämförelse
Varför har Renault 5 E-Tech ett större batteri men kortare räckvidd än Peugeot e-208?
Renault 5 E-Tech har 52 kWh och kör 430 km, medan Peugeot e-208 med sitt 51 kWh batteri kör 433 km. Energiförbrukningen avgör: 14,2 mot 14,9 kWh/100 km.
Vilken laddar snabbast?
Peugeot e-208 accepterar upp till 100 kW DC, Renault 5 E-Tech upp till 100 kW.
Vilken är billigast att köra?
Renault 5 E-Tech förbrukar mindre el: 14,2 kWh/100 km mot 14,9 kWh/100 km i Peugeot e-208. Över 15000 km per år är det en skillnad på 105 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.



