Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Peugeot e-208 leder 5–4
Största skillnaderna: Bagageutrymme — Mini Cooper Electric 210 l, Peugeot e-208 309 l · Effekt — Mini Cooper Electric 218 hk, Peugeot e-208 156 hk · 0–100 km/h — Mini Cooper Electric 6,7 s, Peugeot e-208 8,2 s.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric är en stadsbil av typen halvkombi (hatchback) i segmentet B, som erbjuder tre olika drivlinor med varierande effekt och räckvidd.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 är en hatchback i B-segmentet i tre varianter: WLTP-räckvidd från 361 till 433 km, effekt från 136 till 281 hk.
Profil mot marknaden: Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Mini Cooper Electric eller Peugeot e-208 — vem vinner var
Peugeot e-208 leder 5–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPeugeot e-208 +33 km
- Batteri kWhPeugeot e-208 +1,8 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmMini Cooper Electric −0,2 kWh/100 km
- Effekt hkMini Cooper Electric +62 hk
- 0–100 km/h ↓ sMini Cooper Electric −1,5 s
- Toppfart km/hMini Cooper Electric +20 km/h
- DC-laddning kWPeugeot e-208 +5 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgPeugeot e-208 −150 kg
- Bagageutrymme lPeugeot e-208 +99 l
Tekniska data: Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Mini Cooper ElectricSE | GT 156 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 400 km | 433 km | Peugeot +33 km |
| Batteri | 49,2 kWh | 51 kWh | Peugeot +1,8 kWh |
| Förbrukning ↓ | 14,7 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Mini −0,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 95 kW | 100 kW | Peugeot +5 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 30 min 10–80% | 35 min 0–80% | 5 min |
| Räckvidd per laddminut | 9,3 km/min | 9,9 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 218 hk | 156 hk | Mini +62 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,7 s | 8,2 s | Mini −1,5 s |
| Toppfart | 170 km/h | 150 km/h | Mini +20 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1605 kg | 1455 kg | Peugeot −150 kg |
| Bagageutrymme | 210 l | 309 l | Peugeot +99 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Peugeot |
| Längd | 3858 mm | 4055 mm | Peugeot +197 mm |
| Bredd | 1756 mm | 1745 mm | Mini +11 mm |
| Höjd | 1460 mm | 1430 mm | Mini +30 mm |
| Hjulbas | 2526 mm | 2540 mm | Peugeot +14 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Mini Cooper Electric
Peugeot e-208
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Mini Cooper Electric
Peugeot e-208
Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
GWM Ora 03
Mini Cooper Electricvs
Renault 5 E-Tech
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. Polo
Renault 5 E-Tech
Opel Corsa Electric
Cupra Raval
Volkswagen ID. PoloVanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Mini Cooper Electric eller Peugeot e-208?
Peugeot e-208 går längre: 433 km WLTP mot 400 km för Mini Cooper Electric. Det är en skillnad på 33 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Peugeot e-208 — dess 51 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Mini Cooper Electric, med 49,2 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Mini Cooper Electric eller Peugeot e-208?
Mini Cooper Electric är starkare: 218 hk mot 156 hk för Peugeot e-208. Skillnaden är 62 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Peugeot e-208 rymmer mer: 309 l mot 210 l i Mini Cooper Electric. Skillnaden är 99 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.