Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
Changan Deepal S05 leder 6–3
Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — Changan Deepal S05 488 km, Peugeot E-3008 698 km · Batteri — Changan Deepal S05 68,8 kWh, Peugeot E-3008 96,9 kWh · DC-laddning — Changan Deepal S05 200 kW, Peugeot E-3008 160 kW.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: RWD Max med en WLTP-räckvidd på 488 km och AWD Max med 435 hk.
Peugeot E-3008
Peugeot E-3008 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i tre varianter: WLTP-räckvidd från 497 till 698 km, effekt från 213 till 325 hk.
Profil mot marknaden: Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
- Changan Deepal S05RWD Max
Peugeot E-3008230 Long Range
Changan Deepal S05 eller Peugeot E-3008 — vem vinner var
Changan Deepal S05 leder 6–3
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmPeugeot E-3008 +210 km
- Batteri kWhPeugeot E-3008 +28,1 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −1,2 kWh/100 km
- Effekt hkChangan Deepal S05 +41 hk
- 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −1,2 s
- Toppfart km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
- DC-laddning kWChangan Deepal S05 +40 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgChangan Deepal S05 −226 kg
- Bagageutrymme lPeugeot E-3008 +28 l
Tekniska data: Changan Deepal S05 vs Peugeot E-3008
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Changan Deepal S05 RWD Max | 230 Long Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 488 km | 698 km | Peugeot +210 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 96,9 kWh | Peugeot +28,1 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,9 kWh/100 km | 17,1 kWh/100 km | Changan −1,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 200 kW | 160 kW | Changan +40 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 23 min 10–80% | 27 min 20–80% | 4 min |
| Räckvidd per laddminut | 14,9 km/min | 15,5 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 272 hk | 231 hk | Changan +41 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 8,7 s | Changan −1,2 s |
| Toppfart | 180 km/h | 170 km/h | Changan +10 km/h |
| Drivning | RWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1940 kg | 2166 kg | Changan −226 kg |
| Bagageutrymme | 492 l | 520 l | Peugeot +28 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4598 mm | 4542 mm | Changan +56 mm |
| Bredd | 1900 mm | 1895 mm | Changan +5 mm |
| Höjd | 1600 mm | 1641 mm | Peugeot +41 mm |
| Hjulbas | 2880 mm | 2739 mm | Changan +141 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Changan Deepal S05
Peugeot E-3008
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Changan Deepal S05
Peugeot E-3008
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Changan Deepal S05 eller Peugeot E-3008?
Peugeot E-3008 går längre: 698 km WLTP mot 488 km för Changan Deepal S05. Det är en skillnad på 210 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Changan Deepal S05 och Peugeot E-3008?
Changan Deepal S05 har RWD och 272 hk. Peugeot E-3008 har FWD och 231 hk.
Vilken laddar snabbast?
Changan Deepal S05 accepterar upp till 200 kW DC, Peugeot E-3008 upp till 160 kW.
Vilken är billigast att köra?
Changan Deepal S05 förbrukar mindre el: 15,9 kWh/100 km mot 17,1 kWh/100 km i Peugeot E-3008. Över 15000 km per år är det en skillnad på 180 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





