Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq leder 5–4
Största skillnaderna: Laddning 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Škoda Elroq 29 min · DC-laddning — Changan Deepal S05 200 kW, Škoda Elroq 165 kW · 0–100 km/h — Changan Deepal S05 7,5 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter: RWD Max med en WLTP-räckvidd på 488 km och AWD Max med 435 hk.
Škoda Elroq
Škoda Elroq är en eldriven SUV i segmentet C med antingen bakhjulsdrift (RWD) eller fyrhjulsdrift (AWD): 190–340 hästkrafter, upp till 576 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med en effekt på upp till 165 kW.
Profil mot marknaden: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
- Changan Deepal S05RWD Max
Škoda Elroq85x
Changan Deepal S05 eller Škoda Elroq — vem vinner var
Škoda Elroq leder 5–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmŠkoda Elroq +88 km
- Batteri kWhŠkoda Elroq +8,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,4 kWh/100 km
- Effekt hkŠkoda Elroq +27 hk
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,3 s
- Toppfart km/hIngen skillnad
- DC-laddning kWChangan Deepal S05 +35 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
- Vikt ↓ kgChangan Deepal S05 −192 kg
- Bagageutrymme lChangan Deepal S05 +22 l
Tekniska data: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Changan Deepal S05 RWD Max | Škoda Elroq85x | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 488 km | 576 km | Škoda +88 km |
| Batteri | 68,8 kWh | 77 kWh | Škoda +8,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,9 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −0,4 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 200 kW | 165 kW | Changan +35 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 23 min | 29 min | Changan −6 min |
| Räckvidd per laddminut | 14,9 km/min | 13,9 km/min | Changan +1 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 272 hk | 299 hk | Škoda +27 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 6,2 s | Škoda −1,3 s |
| Toppfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen skillnad |
| Drivning | RWD | AWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 1940 kg | 2132 kg | Changan −192 kg |
| Bagageutrymme | 492 l | 470 l | Changan +22 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4598 mm | 4488 mm | Changan +110 mm |
| Bredd | 1900 mm | 1884 mm | Changan +16 mm |
| Höjd | 1600 mm | 1620 mm | Škoda +20 mm |
| Hjulbas | 2880 mm | 2766 mm | Changan +114 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Changan Deepal S05 eller Škoda Elroq?
Škoda Elroq går längre: 576 km WLTP mot 488 km för Changan Deepal S05. Det är en skillnad på 88 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Changan Deepal S05 och Škoda Elroq?
Changan Deepal S05 har RWD och 272 hk. Škoda Elroq har AWD och 299 hk.
Vilken laddar snabbast?
Changan Deepal S05 accepterar upp till 200 kW DC, Škoda Elroq upp till 165 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 23 och 29 min.
Vilken är billigast att köra?
Škoda Elroq förbrukar mindre el: 15,5 kWh/100 km mot 15,9 kWh/100 km i Changan Deepal S05. Över 15000 km per år är det en skillnad på 60 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.




