BMW iX vs BMW iX5

BMW iX5 leder 9–1

Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX 195 kW, BMW iX5 460 kW · AC-laddning — BMW iX 11 kW, BMW iX5 22 kW · Laddning 10–80% — BMW iX 35 min, BMW iX5 23 min.

BMW iX

En elektrisk SUV i segmentet E som erbjuder fyrhjulsdrift och en räckvidd enligt WLTP-standarden upp till 701 kilometer.

BMW iX5

BMW iX5 är en eldriven SUV i segment E med fyrhjulsdrift (AWD): 578 hästkrafter, upp till 845 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 460 kW.

Profil mot marknaden: BMW iX vs BMW iX5

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX eller BMW iX5 — vem vinner var

BMW iX5 leder 9–1

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX5 +144 km
    BMW iX
    701
    BMW iX5
    845
  • Batteri kWhBMW iX5 +31,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    BMW iX5
    141
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −1,8 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    BMW iX5
    20,1
  • Effekt hkBMW iX5 +34 hk
    BMW iX
    544
    BMW iX5
    578
  • 0–100 km/h ↓ sIngen skillnad
    BMW iX
    4,6
    BMW iX5
    4,6
  • Toppfart km/hBMW iX5 +10 km/h
    BMW iX
    200
    BMW iX5
    210
  • DC-laddning kWBMW iX5 +265 kW
    BMW iX
    195
    BMW iX5
    460
  • AC-laddning kWBMW iX5 +11 kW
    BMW iX
    11
    BMW iX5
    22
  • Laddning ↓ minBMW iX5 −12 min
    BMW iX
    35
    BMW iX5
    23
  • Vikt ↓ kgBMW iX −320 kg
    BMW iX
    2505
    BMW iX5
    2825
  • Bagageutrymme lBMW iX5 +155 l
    BMW iX
    500
    BMW iX5
    655

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX vs BMW iX5

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX vs BMW iX5
Nyckelparametrar BMW iX
xDrive60
BMW iX5
60 xDrive
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd701 km845 kmBMW +144 km
Batteri109,1 kWh141 kWhBMW +31,9 kWh
Förbrukning ↓21,9 kWh/100 km20,1 kWh/100 kmBMW −1,8 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning195 kW460 kWBMW +265 kW
AC-laddning11 kW22 kWBMW +11 kW
Laddning 10–80% ↓35 min23 minBMW −12 min
Räckvidd per laddminut14 km/min25,7 km/minBMW +11,7 km/min
Spänning400 V800 VBMW +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt544 hk578 hkBMW +34 hk
0–100 km/h ↓4,6 s4,6 sIngen skillnad
Toppfart200 km/h210 km/hBMW +10 km/h
DrivningAWDAWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2505 kg2825 kgBMW −320 kg
Bagageutrymme500 l655 lBMW +155 l
Längd4965 mm4994 mmBMW +29 mm
Bredd1970 mm2000 mmBMW +30 mm
Höjd1695 mm1748 mmBMW +53 mm
Hjulbas3000 mm3035 mmBMW +35 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX

Kostnad per 100 km6,57
Per månad82
Per år985

BMW iX5

Kostnad per 100 km6,03
Per månad75
Per år905

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX

BMW iX5

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX eller BMW iX5?

BMW iX5 går längre: 845 km WLTP mot 701 km för BMW iX. Det är en skillnad på 144 km.

Vilken har störst bagageutrymme?

BMW iX5 rymmer mer: 655 l mot 500 l i BMW iX. Skillnaden är 155 l.

Vilken laddar snabbast?

BMW iX accepterar upp till 195 kW DC, BMW iX5 upp till 460 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 35 och 23 min.

Vilken är billigast att köra?

BMW iX5 förbrukar mindre el: 20,1 kWh/100 km mot 21,9 kWh/100 km i BMW iX. Över 15000 km per år är det en skillnad på 270 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.