BMW iX vs Xpeng G9L

Xpeng G9L leder 5–4

Största skillnaderna: Laddning 10–80% — BMW iX 35 min, Xpeng G9L 12 min · DC-laddning — BMW iX 195 kW, Xpeng G9L 540 kW · Bagageutrymme — BMW iX 500 l, Xpeng G9L 935 l.

BMW iX

En elektrisk SUV i segmentet E som erbjuder fyrhjulsdrift och en räckvidd enligt WLTP-standarden upp till 701 kilometer.

Xpeng G9L

Xpeng G9L är en SUV med sju sittplatser i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-räckvidd på upp till 591 km och DC-laddning med 540 kW.

Profil mot marknaden: BMW iX vs Xpeng G9L

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW iX eller Xpeng G9L — vem vinner var

Xpeng G9L leder 5–4

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBMW iX +110 km
    BMW iX
    701
    Xpeng G9L
    591
  • Batteri kWhXpeng G9L +0,9 kWh
    BMW iX
    109,1
    Xpeng G9L
    110
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmXpeng G9L −0,8 kWh/100 km
    BMW iX
    21,9
    Xpeng G9L
    21,1
  • Effekt hkBMW iX +177 hk
    BMW iX
    544
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX −2,4 s
    BMW iX
    4,6
    Xpeng G9L
    7
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    BMW iX
    200
    Xpeng G9L
    200
  • DC-laddning kWXpeng G9L +345 kW
    BMW iX
    195
    Xpeng G9L
    540
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW iX
    11
    Xpeng G9L
    11
  • Laddning ↓ minXpeng G9L −23 min
    BMW iX
    35
    Xpeng G9L
    12
  • Vikt ↓ kgBMW iX −195 kg
    BMW iX
    2505
    Xpeng G9L
    2700
  • Bagageutrymme lXpeng G9L +435 l
    BMW iX
    500
    Xpeng G9L
    935

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW iX vs Xpeng G9L

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW iX vs Xpeng G9L
Nyckelparametrar BMW iX
xDrive60
Xpeng G9L
RWD Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd701 km591 kmBMW +110 km
Batteri109,1 kWh110 kWhXpeng +0,9 kWh
Förbrukning ↓21,9 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmXpeng −0,8 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning195 kW540 kWXpeng +345 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓35 min12 minXpeng −23 min
Räckvidd per laddminut14 km/min34,5 km/minXpeng +20,5 km/min
Spänning400 V800 VXpeng +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt544 hk367 hkBMW +177 hk
0–100 km/h ↓4,6 s7 sBMW −2,4 s
Toppfart200 km/h200 km/hIngen skillnad
DrivningAWDRWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2505 kg2700 kgBMW −195 kg
Bagageutrymme500 l935 lXpeng +435 l
V2L (extern strömförsörjning)NejJabara Xpeng
Längd4965 mm5120 mmXpeng +155 mm
Bredd1970 mm1999 mmXpeng +29 mm
Höjd1695 mm1788 mmXpeng +93 mm
Hjulbas3000 mm3100 mmXpeng +100 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW iX

Kostnad per 100 km6,57
Per månad82
Per år985

Xpeng G9L

Kostnad per 100 km6,33
Per månad79
Per år950

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW iX

Xpeng G9L

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW iX eller Xpeng G9L?

BMW iX går längre: 701 km WLTP mot 591 km för Xpeng G9L. Det är en skillnad på 110 km.

Varför har Xpeng G9L ett större batteri men kortare räckvidd än BMW iX?

Xpeng G9L har 110 kWh och kör 591 km, medan BMW iX med sitt 109,1 kWh batteri kör 701 km. Energiförbrukningen avgör: 21,1 mot 21,9 kWh/100 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX och Xpeng G9L?

BMW iX har AWD och 544 hk. Xpeng G9L har RWD och 367 hk.

Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?

Endast Xpeng G9L — dess 110 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. BMW iX, med 109,1 kWh, erbjuder inte detta.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.