Mercedes EQE SUV vs Xpeng G9L
Mercedes EQE SUV leder 6–4
Största skillnaderna: DC-laddning — Mercedes EQE SUV 170 kW, Xpeng G9L 540 kW · Laddning 10–80% — Mercedes EQE SUV 32 min, Xpeng G9L 12 min · Bagageutrymme — Mercedes EQE SUV 520 l, Xpeng G9L 935 l.
Mercedes EQE SUV
Mercedes EQE SUV är en eldriven SUV-modell i segmentet E, som erbjuder tre olika drivlinekonfigurationer och batterikapaciteter.
Xpeng G9L
Xpeng G9L är en SUV med sju sittplatser i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-räckvidd på upp till 591 km och DC-laddning med 540 kW.
Profil mot marknaden: Mercedes EQE SUV vs Xpeng G9L
Mercedes EQE SUVEQE 500 4MATIC
Xpeng G9LRWD Long Range
Mercedes EQE SUV eller Xpeng G9L — vem vinner var
Mercedes EQE SUV leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmMercedes EQE SUV +6 km
- Batteri kWhXpeng G9L +14 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmMercedes EQE SUV −1,8 kWh/100 km
- Effekt hkMercedes EQE SUV +82 hk
- 0–100 km/h ↓ sMercedes EQE SUV −2,3 s
- Toppfart km/hMercedes EQE SUV +10 km/h
- DC-laddning kWXpeng G9L +370 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minXpeng G9L −20 min
- Vikt ↓ kgMercedes EQE SUV −85 kg
- Bagageutrymme lXpeng G9L +415 l
Tekniska data: Mercedes EQE SUV vs Xpeng G9L
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Mercedes EQE SUVEQE 500 4MATIC | Xpeng G9LRWD Long Range | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 597 km | 591 km | Mercedes +6 km |
| Batteri | 96 kWh | 110 kWh | Xpeng +14 kWh |
| Förbrukning ↓ | 19,3 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Mercedes −1,8 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 170 kW | 540 kW | Xpeng +370 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 32 min | 12 min | Xpeng −20 min |
| Räckvidd per laddminut | 13,1 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +21,4 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | Xpeng +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 449 hk | 367 hk | Mercedes +82 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,7 s | 7 s | Mercedes −2,3 s |
| Toppfart | 210 km/h | 200 km/h | Mercedes +10 km/h |
| Drivning | AWD | RWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2615 kg | 2700 kg | Mercedes −85 kg |
| Bagageutrymme | 520 l | 935 l | Xpeng +415 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara Xpeng |
| Längd | 4863 mm | 5120 mm | Xpeng +257 mm |
| Bredd | 1940 mm | 1999 mm | Xpeng +59 mm |
| Höjd | 1707 mm | 1788 mm | Xpeng +81 mm |
| Hjulbas | 3030 mm | 3100 mm | Xpeng +70 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Mercedes EQE SUV
Xpeng G9L
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Mercedes EQE SUV
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment E
Vanliga frågor om denna jämförelse
Varför har Xpeng G9L ett större batteri men kortare räckvidd än Mercedes EQE SUV?
Xpeng G9L har 110 kWh och kör 591 km, medan Mercedes EQE SUV med sitt 96 kWh batteri kör 597 km. Energiförbrukningen avgör: 21,1 mot 19,3 kWh/100 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Mercedes EQE SUV och Xpeng G9L?
Mercedes EQE SUV har AWD och 449 hk. Xpeng G9L har RWD och 367 hk.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Xpeng G9L — dess 110 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Mercedes EQE SUV, med 96 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken har störst bagageutrymme?
Xpeng G9L rymmer mer: 935 l mot 520 l i Mercedes EQE SUV. Skillnaden är 415 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.


