Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Audi Q4 Sportback e-tron leder 4–3
Största skillnaderna: DC-laddning — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, BYD Atto 3 220 kW · Förbrukning — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, BYD Atto 3 16,4 kWh/100 km · 0–100 km/h — Audi Q4 Sportback e-tron 6,6 s, BYD Atto 3 5,5 s.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron är en SUV-coupé i C-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 451 till 576 km, effekt från 204 till 340 hk.
BYD Atto 3
BYD Atto 3 är en SUV i segmentet C som erbjuder tre olika konfigurationer av drivlina, effekt och räckvidd enligt WLTP-standarden.
Profil mot marknaden: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
BYD Atto 3Design
Audi Q4 Sportback e-tron eller BYD Atto 3 — vem vinner var
Audi Q4 Sportback e-tron leder 4–3
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmAudi Q4 Sportback e-tron +66 km
- Batteri kWhAudi Q4 Sportback e-tron +2,2 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3 kWh/100 km
- Effekt hkBYD Atto 3 +27 hk
- 0–100 km/h ↓ sBYD Atto 3 −1,1 s
- Toppfart km/hIngen skillnad
- DC-laddning kWBYD Atto 3 +55 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minSaknar data
- Vikt ↓ kgSaknar data
- Bagageutrymme lAudi Q4 Sportback e-tron +37 l
Tekniska data: Audi Q4 Sportback e-tron vs BYD Atto 3
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | BYD Atto 3Design | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 576 km | 510 km | Audi +66 km |
| Batteri | 77 kWh | 74,8 kWh | Audi +2,2 kWh |
| Förbrukning ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Audi −3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 165 kW | 220 kW | BYD +55 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | — | 25 min | — |
| Räckvidd per laddminut | — | 14,3 km/min | — |
| Spänning | — | 800 V | — |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 286 hk | 313 hk | BYD +27 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 5,5 s | BYD −1,1 s |
| Toppfart | 180 km/h | 180 km/h | Ingen skillnad |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | — | 1880 kg | — |
| Bagageutrymme | 527 l | 490 l | Audi +37 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Nej | Ja | bara BYD |
| Längd | — | 4455 mm | — |
| Bredd | — | 1875 mm | — |
| Höjd | — | 1615 mm | — |
| Hjulbas | — | 2720 mm | — |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Audi Q4 Sportback e-tron
BYD Atto 3
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Audi Q4 Sportback e-tron
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Audi Q4 Sportback e-tron eller BYD Atto 3?
Audi Q4 Sportback e-tron går längre: 576 km WLTP mot 510 km för BYD Atto 3. Det är en skillnad på 66 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast BYD Atto 3 — dess 74,8 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Audi Q4 Sportback e-tron, med 77 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken laddar snabbast?
Audi Q4 Sportback e-tron accepterar upp till 165 kW DC, BYD Atto 3 upp till 220 kW.
Vilken är billigast att köra?
Audi Q4 Sportback e-tron förbrukar mindre el: 13,4 kWh/100 km mot 16,4 kWh/100 km i BYD Atto 3. Över 15000 km per år är det en skillnad på 450 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





