BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

BYD Atto 3 leder 8–1

Största skillnaderna: 0–100 km/h — BYD Atto 3 5,5 s, Leapmotor B10 8 s · Effekt — BYD Atto 3 313 hk, Leapmotor B10 218 hk · DC-laddning — BYD Atto 3 220 kW, Leapmotor B10 168 kW.

BYD Atto 3

BYD Atto 3 är en SUV i segmentet C som erbjuder tre olika konfigurationer av drivlina, effekt och räckvidd enligt WLTP-standarden.

Leapmotor B10

Leapmotor B10 är en eldriven SUV i segmentet C med bakhjulsdrift (RWD): 218 hästkrafter, upp till 434 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 168 kW.

Profil mot marknaden: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BYD Atto 3 eller Leapmotor B10 — vem vinner var

BYD Atto 3 leder 8–1

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmBYD Atto 3 +76 km
    BYD Atto 3
    510
    Leapmotor B10
    434
  • Batteri kWhBYD Atto 3 +7,7 kWh
    BYD Atto 3
    74,8
    Leapmotor B10
    67,1
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmBYD Atto 3 −0,9 kWh/100 km
    BYD Atto 3
    16,4
    Leapmotor B10
    17,3
  • Effekt hkBYD Atto 3 +95 hk
    BYD Atto 3
    313
    Leapmotor B10
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Atto 3 −2,5 s
    BYD Atto 3
    5,5
    Leapmotor B10
    8
  • Toppfart km/hBYD Atto 3 +10 km/h
    BYD Atto 3
    180
    Leapmotor B10
    170
  • DC-laddning kWBYD Atto 3 +52 kW
    BYD Atto 3
    220
    Leapmotor B10
    168
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BYD Atto 3
    11
    Leapmotor B10
    11
  • Vikt ↓ kgLeapmotor B10 −35 kg
    BYD Atto 3
    1880
    Leapmotor B10
    1845
  • Bagageutrymme lBYD Atto 3 +60 l
    BYD Atto 3
    490
    Leapmotor B10
    430

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BYD Atto 3 vs Leapmotor B10
Nyckelparametrar BYD Atto 3
Design
Leapmotor B10
Long Range
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd510 km434 kmBYD +76 km
Batteri74,8 kWh67,1 kWhBYD +7,7 kWh
Förbrukning ↓16,4 kWh/100 km17,3 kWh/100 kmBYD −0,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning220 kW168 kWBYD +52 kW
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠25 min 10–80%18 min 30–80%7 min
Räckvidd per laddminut14,3 km/min12,1 km/minBYD +2,2 km/min
Spänning800 V400 VBYD +400 V
Prestanda och drivlina
Effekt313 hk218 hkBYD +95 hk
0–100 km/h ↓5,5 s8 sBYD −2,5 s
Toppfart180 km/h170 km/hBYD +10 km/h
DrivningRWDRWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1880 kg1845 kgLeapmotor −35 kg
Bagageutrymme490 l430 lBYD +60 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4455 mm4515 mmLeapmotor +60 mm
Bredd1875 mm1885 mmLeapmotor +10 mm
Höjd1615 mm1655 mmLeapmotor +40 mm
Hjulbas2720 mm2735 mmLeapmotor +15 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BYD Atto 3

Kostnad per 100 km4,92
Per månad61
Per år738

Leapmotor B10

Kostnad per 100 km5,19
Per månad65
Per år779

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BYD Atto 3

Leapmotor B10

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BYD Atto 3 eller Leapmotor B10?

BYD Atto 3 går längre: 510 km WLTP mot 434 km för Leapmotor B10. Det är en skillnad på 76 km.

Vilken är kraftfullare — BYD Atto 3 eller Leapmotor B10?

BYD Atto 3 är starkare: 313 hk mot 218 hk för Leapmotor B10. Skillnaden är 95 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

BYD Atto 3 rymmer mer: 490 l mot 430 l i Leapmotor B10. Skillnaden är 60 l.

Vilken laddar snabbast?

BYD Atto 3 accepterar upp till 220 kW DC, Leapmotor B10 upp till 168 kW.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.