Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

Oavgjort: 3 mot 3

Största skillnaderna: Effekt — Alpine A290 180 hk, Renault 5 E-Tech 150 hk · WLTP-räckvidd — Alpine A290 380 km, Renault 5 E-Tech 430 km · Förbrukning — Alpine A290 15,8 kWh/100 km, Renault 5 E-Tech 14,2 kWh/100 km.

Alpine A290

Alpine A290 är en elektrisk hatchback i B-segmentet med två drivlinevarianter med en effekt från 180 hk till 220 hk.

Renault 5 E-Tech

Renault 5 E-Tech är en eldriven halvkombi i segment B med framhjulsdrift (FWD): 95–150 hästkrafter, upp till 430 km räckvidd enligt WLTP, och snabbladdning (DC) upp till 100 kW.

Profil mot marknaden: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Alpine A290 eller Renault 5 E-Tech — vem vinner var

Oavgjort: 3 mot 3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmRenault 5 E-Tech +50 km
    Alpine A290
    380
    Renault 5 E-Tech
    430
  • Batteri kWhIngen skillnad
    Alpine A290
    52
    Renault 5 E-Tech
    52
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −1,6 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Renault 5 E-Tech
    14,2
  • Effekt hkAlpine A290 +30 hk
    Alpine A290
    180
    Renault 5 E-Tech
    150
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,5 s
    Alpine A290
    7,4
    Renault 5 E-Tech
    7,9
  • Toppfart km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Renault 5 E-Tech
    150
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    100
    Renault 5 E-Tech
    100
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    11
    Renault 5 E-Tech
    11
  • Laddning ↓ minIngen skillnad
    Alpine A290
    30
    Renault 5 E-Tech
    30
  • Vikt ↓ kgRenault 5 E-Tech −34 kg
    Alpine A290
    1483
    Renault 5 E-Tech
    1449
  • Bagageutrymme lIngen skillnad
    Alpine A290
    326
    Renault 5 E-Tech
    326

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Alpine A290 vs Renault 5 E-Tech
Nyckelparametrar Alpine A290
GT
Renault 5 E-Tech
Comfort Range 150
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd380 km430 kmRenault +50 km
Batteri52 kWh52 kWhIngen skillnad
Förbrukning ↓15,8 kWh/100 km14,2 kWh/100 kmRenault −1,6 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning100 kW100 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 15–80% ↓30 min30 minIngen skillnad
Räckvidd per laddminut8,2 km/min9,3 km/minRenault +1,1 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt180 hk150 hkAlpine +30 hk
0–100 km/h ↓7,4 s7,9 sAlpine −0,5 s
Toppfart160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1483 kg1449 kgRenault −34 kg
Bagageutrymme326 l326 lIngen skillnad
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd3997 mm3922 mmAlpine +75 mm
Bredd1823 mm1774 mmAlpine +49 mm
Höjd1512 mm1498 mmAlpine +14 mm
Hjulbas2534 mm2540 mmRenault +6 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Alpine A290

Kostnad per 100 km4,74
Per månad59
Per år711

Renault 5 E-Tech

Kostnad per 100 km4,26
Per månad53
Per år639

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Alpine A290

Renault 5 E-Tech

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Alpine A290 eller Renault 5 E-Tech?

Renault 5 E-Tech går längre: 430 km WLTP mot 380 km för Alpine A290. Det är en skillnad på 50 km.

Vilken laddar snabbast?

Alpine A290 accepterar upp till 100 kW DC, Renault 5 E-Tech upp till 100 kW. Laddning från 15 till 80% tar respektive 30 och 30 min.

Vilken är billigast att köra?

Renault 5 E-Tech förbrukar mindre el: 14,2 kWh/100 km mot 15,8 kWh/100 km i Alpine A290. Över 15000 km per år är det en skillnad på 240 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.