Alpine A290 vs Nissan Micra

Oavgjort: 3 mot 3

Största skillnaderna: Effekt — Alpine A290 180 hk, Nissan Micra 150 hk · WLTP-räckvidd — Alpine A290 380 km, Nissan Micra 416 km · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Nissan Micra 8 s.

Alpine A290

Alpine A290 är en elektrisk hatchback i B-segmentet med två drivlinevarianter med en effekt från 180 hk till 220 hk.

Nissan Micra

Nissan Micra (modellår 2026) är en kompakt halvkombi av segment B, som erbjuds med två olika räckviddsalternativ- och motoreffektalternativ och har framhjulsdrift.

Profil mot marknaden: Alpine A290 vs Nissan Micra

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Alpine A290 eller Nissan Micra — vem vinner var

Oavgjort: 3 mot 3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmNissan Micra +36 km
    Alpine A290
    380
    Nissan Micra
    416
  • Batteri kWhIngen skillnad
    Alpine A290
    52
    Nissan Micra
    52
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmNissan Micra −1,1 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Nissan Micra
    14,7
  • Effekt hkAlpine A290 +30 hk
    Alpine A290
    180
    Nissan Micra
    150
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −0,6 s
    Alpine A290
    7,4
    Nissan Micra
    8
  • Toppfart km/hAlpine A290 +10 km/h
    Alpine A290
    160
    Nissan Micra
    150
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    100
    Nissan Micra
    100
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Alpine A290
    11
    Nissan Micra
    11
  • Laddning ↓ minIngen skillnad
    Alpine A290
    30
    Nissan Micra
    30
  • Vikt ↓ kgNissan Micra −31 kg
    Alpine A290
    1483
    Nissan Micra
    1452
  • Bagageutrymme lIngen skillnad
    Alpine A290
    326
    Nissan Micra
    326

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Alpine A290 vs Nissan Micra

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Alpine A290 vs Nissan Micra
Nyckelparametrar Alpine A290
GT
Nissan Micra
52 kWh
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd380 km416 kmNissan +36 km
Batteri52 kWh52 kWhIngen skillnad
Förbrukning ↓15,8 kWh/100 km14,7 kWh/100 kmNissan −1,1 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning100 kW100 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 15–80% ↓30 min30 minIngen skillnad
Räckvidd per laddminut8,2 km/min9 km/minNissan +0,8 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt180 hk150 hkAlpine +30 hk
0–100 km/h ↓7,4 s8 sAlpine −0,6 s
Toppfart160 km/h150 km/hAlpine +10 km/h
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1483 kg1452 kgNissan −31 kg
Bagageutrymme326 l326 lIngen skillnad
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd3997 mm3974 mmAlpine +23 mm
Bredd1823 mm1774 mmAlpine +49 mm
Höjd1512 mm1499 mmAlpine +13 mm
Hjulbas2534 mm2541 mmNissan +7 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Alpine A290

Kostnad per 100 km4,74
Per månad59
Per år711

Nissan Micra

Kostnad per 100 km4,41
Per månad55
Per år661

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Alpine A290

Nissan Micra

Andra jämförelser i denna klass: Hatchback, segment B

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Alpine A290 eller Nissan Micra?

Nissan Micra går längre: 416 km WLTP mot 380 km för Alpine A290. Det är en skillnad på 36 km.

Vilken laddar snabbast?

Alpine A290 accepterar upp till 100 kW DC, Nissan Micra upp till 100 kW. Laddning från 15 till 80% tar respektive 30 och 30 min.

Vilken är billigast att köra?

Nissan Micra förbrukar mindre el: 14,7 kWh/100 km mot 15,8 kWh/100 km i Alpine A290. Över 15000 km per år är det en skillnad på 165 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.